W zabytkowych budynkach Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie we wtorek oficjalnie otwarto Kociewskie Centrum Kultury.
Kociewskie Centrum Kultury w Pelplinie ma oferować bogaty program kulturalno-edukacyjny, zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców regionu. Obejmuje on m.in. spacery z przewodnikiem, warsztaty historyczne, muzyczne i edukacyjno-artystyczne, zajęcia etnograficzne, konkursy wiedzy o Opactwie Cysterskim, Pelplinie i Kociewiu oraz cztery wystawy stałe.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, zaznaczył, że jest to miejsce, w którym ma być promowana regionalna kultura.
Jest to ambitny projekt sfinansowany w dużej mierze ze środków unijnych, które mieliśmy w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od dziś zaczyna funkcjonować w historycznych, pięknie wyremontowanych przestrzeniach. Myślę, że Pelplin może być jednym z takich centrów promocji kultury kociewskiej obok Tczewa i Starogardu Gdańskiego – stwierdził.
Biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że trudno mówić o Kociewskim Centrum Kultury bez spojrzenia całościowego na bogactwo kulturowe Pelplina, gdzie znajdują się wyjątkowe zabytki i dzieła. Wśród nich wymienił m.in. jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.
W ostatnich kilku latach dziedzictwo kulturowe tego miejsca zostało dostrzeżone – mówił.
W grudniu 2017 r. Diecezja Pelplińska zawarła z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie Kociewskiego Centrum Kultury – modernizacja i adaptacja zabytkowych budynków Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie”.
Celem projektu jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego Średniowiecznego Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie. Projekt wpisuje się w działanie 8.1 osi priorytetowej VIII – Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.