08.08.2022 Obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

mkidn 01 cmykW wigilię 80. rocznicy śmierci Edyty Stein w komorach gazowych niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, mam zaszczyt otwierać wystawę we wrocławskim domu jej urodzenia. (…) Ufam, że dzięki tej ekspozycji zarówno wrocławianie, jak i goście z kraju i zagranicy, będą mogli bliżej poznać fascynującą postać Edyty Stein – Teresy Benedykty od Krzyża” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas wernisażu wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności” na placu Solnym we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w ramach obchodów 80. rocznicy śmierci Edyty Stein, zorganizowanych przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

W nawiązaniu do życiorysu Edyty Stein, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przywołał słowa papieża Jana Pawła II: „Jej własna droga życia i droga krzyżowa jest jak najgłębiej związana z losem narodu żydowskiego”.

Początkiem tej drogi jest właśnie Wrocław. Dom przy ulicy Nowowiejskiej (wówczas Michaelisstrasse), gdzie Edyta stawiała sobie pierwsze pytania o sens człowieczeństwa. To z tego domu wyruszyła na uniwersytety w Getyndze i Fryburgu, stając się jedną z najwybitniejszych humanistek XX wieku. Jej poszukiwania zaprowadziły ją do zakonu karmelitanek, gdzie przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża. Wierna swojemu narodowi, wybrała deportację i ostatecznie śmierć w Birkenau - mówił podczas wydarzenia dr Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że Kościół katolicki wybrał Edytę Stein na patronkę Europy jako jedyną z ery współczesnej. Podkreślił, że w jej losach odbija się cały dramatyzm ludzkich wyborów XX wieku, który naznaczony jest totalitaryzmami, masowymi zbrodniami, a jednocześnie rozwojem myśli, nowymi odkryciami w dziedzinie nauk ścisłych, jak również w filozofii.

Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło kilka lat temu współfinansowanie programu „Dziedzictwo Edyty Stein” tworzonego wspólnie przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Towarzystwo im. Edyty Stein. Dzisiejsza wystawa jest jednym z rezultatów tego programu – dodał sekretarz stanu w MKiDN.

Przed wernisażem wystawy wiceminister Sellin wziął udział w zasadzeniu dębu upamiętniającego patronkę Europy oraz w uroczystości nadania imienia Edyty Stein tramwajowi MPK Wrocław.

O wystawie „Edyta Stein – wielkość w codzienności”

9 sierpnia br. przypada 80. rocznica śmierci Edyty Stein – jednej z najważniejszych postaci w historii Wrocławia. Intelektualistka i mistyczka, czczona w Kościele katolickim jako patronka Europy św. Teresa Benedykta od Krzyża, dzięki swojemu dorobkowi w rozwoju światowej myśli filozoficznej zaliczana jest do czołowych myślicieli XX wieku. Europejka kochająca swoją ojczyznę i cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, która jawi się jako czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy, oraz symbol porozumienia między narodami i religiami. Zginęła w sierpniu 1942 roku w obozie Auschwitz, stając się jedną z ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru.

Ekspozycja, która przybrała formę trójwymiarowych kubików, tworzy ścieżkę ukazującą poszczególne wydarzenia z życia Edyty Stein. Jej motywem przewodnim jest zaprezentowanie Edyty Stein od osobistej strony jako osoby wykonującej zwykłe, codzienne czynności. Wystawa ma na celu wydobycie kontrastu pomiędzy doniosłością postaci i niosącego przez nią przesłania, a prozaicznym charakterem codzienności.

Rok Edyty Stein

Inauguracja obchodów Roku Edyty Stein, uchwalonego przez Radę Miejską we Wrocławiu, odbyła się 28 stycznia br. – nazajutrz po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W ramach obchodów zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń we Wrocławiu oraz w innych miastach Polski i Europy.

We Wrocławiu najważniejsze wydarzenia odbyły się 8 sierpnia - w przededniu 80. rocznicy śmierci Edyty Stein. Oprócz wernisażu wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności” na pl. Solnym, w Parku Edyty Stein zasadzony został dąb upamiętniający patronkę Europy, a przez jej domem odbyła się uroczystość nadania imienia Edyty Stein tramwajowi MPK Wrocław. Natomiast na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu zaplanowano koncert pt. „Gwiazda Europy” w wykonaniu solistów oraz zespołów działających w Narodowym Forum Muzyki – Chóru NFM, a także Wrocław Baroque Ensemble, połączony z czytaniem fragmentów dzieł Edyty Stein. To właśnie na wrocławskim dworcu 7 sierpnia 1942 roku, podczas postoju pociągu jadącego do obozu Auschwitz-Birkenau, prawdopodobnie po raz ostatni widziano Edytę Stein. Wśród kompozycji wykonywanych podczas koncertu są dzieła twórców z epoki renesansu i baroku, oparte o wątki biblijne – takie jak Lamentacje Jeremiasza.

We wtorek, 9 sierpnia, w Miejscu Pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości o charakterze symbolicznym i religijnym, organizowane przez Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, w których również weźmie udział wiceminister Jarosław Sellin.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search