21.06.2022 Botticelli opowiada historię” – wystawa malarstwa mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara na Zamku Królewskim w Warszawie

mkidn 01 cmyk„Ekspozycje przygotowane przez Zamek Królewski w Warszawie dają nam niecodzienną możliwość obcowania z dziełami sztuki najwyższej próby. W ubiegłym roku mogliśmy podziwiać aż dwa obrazy Caravaggia (…), a dziś Zamek raczy nas wspaniałą ucztą artystyczną, której daniem głównym jest obraz namalowany przez Sandra Botticellego, przedstawiający dramatyczną „Historię Wirginii” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” w Galerii Arcydzieł Zamku Królewskiego w Warszawie. Pokaz, zrealizowany w ramach cyklu „Arcydzieła na Zamku”, będzie dostępny dla zwiedzających do 18 września.

„Botticelli opowiada historię” – wystawa malarstwa mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara na Zamku Królewskim w Warszawie, Fot. Zamek Królewski
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w ubiegłym roku na Zamku Królewskim w Warszawie można było podziwiać dwa obrazy Caravaggia w otoczeniu kilkudziesięciu płócien najwybitniejszych twórców z kręgu mistrza i zachęcał do zobaczenia „Madonny z Dzieciątkiem” autorstwa Paola Ucella - obrazu, który jeszcze gości w murach Zamku.

Nawiązując do nowej ekspozycji, zaznaczył, że obraz Sandra Botticellego przedstawiający dramatyczną „Historię Wirginii”, który pierwotnie zdobił reprezentacyjne wnętrze jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich, będzie jednym z wielu prezentowanych dzieł.

Na całą przygotowaną przez zespół Zamku Królewskiego ekspozycję, zatytułowaną „Botticelli opowiada historię”, złożą się dzieła mistrzów pochodzących z najważniejszych ośrodków artystycznych północnych Włoch okresu quattrocenta i cinquecenta, takich jak Wenecja, Florencja, Ferrara, Bergamo i Verona. Podziwiać będziemy również obrazy pędzla Paolo Veronese, Cosme Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Belliniego czy Giovanni Battista Moroniego – podkreślił wiceminister Sellin. – Warto dodać, że autorzy wystawy zdecydowali o umieszczeniu jej w najważniejszym renesansowym wnętrzu Zamku, tj. Dawnej Izbie Poselskiej, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego, pełniejszego jej odbioru – dodał.

Zapraszając w podróż do fascynującej epoki Wawrzyńca Wspaniałego, signora Florencji w latach 1469-1492, wiceszef resortu kultury podziękował pracownikom Zamku za ich pracę i zaangażowanie w organizację ekspozycji.

O wystawie „Botticelli opowiada historię”
Siedem arcydzieł renesansu ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo, w tym obraz Sandra Botticellego pt. „Historia Wirginii”, a także dwa niedawne cenne nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie, składają się na wystawę przywołującą ducha jednego z najwspanialszych zjawisk w historii kultury europejskiej. Ekspozycja obejmuje dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento). Prezentowane są obrazy takich mistrzów jak: Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni czy Paolo Veronese.

Najważniejszym elementem pokazu jest obraz „Historia Wirginii”, pierwotnie pełniący funkcję spalliery w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Jej pendant stanowiła Historia Lukrecji, dziś znajdująca się w Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie. Autor dzieła – Sandro Botticelli – to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego, ulubieniec Wawrzyńca Wspaniałego, signora Florencji w latach 1469-1492 z rodu Medyceuszy – wielkiego mecenasa sztuki, uważanego powszechnie za ideał oświeconego władcy. „Historia Wirginii” reprezentuje późny okres twórczości Botticellego, na której piętno odcisnęły wydarzenia polityczne i społeczne florenckiego kryzysu na przełomie XV i XVI wieku.

Wystawa jest prezentowana w najważniejszym renesansowym wnętrzu Zamku Królewskiego w Warszawie – Dawnej Izbie Poselskiej. Została zrealizowana dzięki współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej w ramach obchodów 100-lecia zawarcia między Włochami i odrodzoną Polską konwencji handlowej, będącej kamieniem milowym w budowie pomyślnych relacji gospodarczych pomiędzy oboma krajami.

Ekspozycja „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” została dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawie towarzyszy katalog zawierający eseje i szczegółowe informacje o prezentowanych obiektach, cykl wykładów i spotkań oraz program edukacyjny.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search