30.04.2022 Jubileusz 80-lecia Biblioteki Polskiej POSK w Londynie

mkidn 01 cmyk„Imponująca działalność Biblioteki Polskiej POSK w Londynie w ciągu 80 lat jej istnienia oraz wkład w podtrzymanie polskości wśród Polonii brytyjskiej, zasługuje na największy szacunek. Misja, która od początku przyświeca działalności Biblioteki, jest świadectwem silnego przywiązania do wielopokoleniowego dziedzictwa Polaków” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas konferencji poświęconej Józefowi Mackiewiczowi, która zainaugurowała obchody jubileuszu.

Jubileusz 80-lecia Biblioteki Polskiej POSK w Londynie
Wyrażając uznanie dla działalności na rzecz zachowania i propagowania polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju przez pracowników Biblioteki Polskiej POSK w Londynie, wiceminister Sellin podziękował za zorganizowanie konferencji poświęconej Józefowi Mackiewiczowi – jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy emigracyjnych.

Józef Mackiewicz z odwagą i bezkompromisowo pisał i mówił o złu komunizmu, który uważał za twór oparty na kłamstwie, negacji wolności jednostki oraz prawa i podstawowych wartości cywilizacji. Jak Państwo zapewne wiedzą, rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Mackiewicza, tym bardziej doceniam wybór tej osobistości jako bohatera dzisiejszej konferencji, która otwiera obchody 80-lecia działalności Biblioteki Polskiej POSK w Londynie – powiedział Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że poglądy oraz twórczość Józefa Mackiewicza, obnażające nieprawdziwość powszechnie przyjętej wizji historii, wciąż budzą dużo emocji wśród Polaków w kraju i za granicą.

Mackiewicz jest bezdyskusyjnie postacią złożoną, wielowątkową, dążącą do prawdy, często tej niewygodnej i trudnej. Nie bez powodu w pamięci wielu wybrzmiewa słynny cytat Mackiewicza, że „Tylko prawda jest ciekawa”. Jest ona też mottem nagrody wręczanej w Polsce za najlepsze książki historyczne dotyczące historii Polski XX wieku – przypomniał wiceminister. - Jednocześnie Józef Mackiewicz to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i publicystów XX w., niestety wciąż niewystarczająco znany szerokiej publiczności. W tym kontekście dzisiejsze prelekcje przyczynią się do upowszechnienia wiedzy na temat życia i dorobku pisarza – dodał Jarosław Sellin.

Zwracając się do obecnych na uroczystości pracowników Biblioteki Polskiej POSK w Londynie, wiceminister podziękował za kierowanie się imperatywem pamięci o polskim dziedzictwie w podejmowanych działaniach oraz pomyślności i wytrwałości w dalszej pracy na rzecz zachowania pamięci o tym, co polskie. Jako wyraz uznania tej działalności sekretarz stanu w MKiDN wręczył dyrektor Dobrosławie Platt przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bibliotece Polskiej POSK w Londynie Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za działalność na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego za granicą.

W czasie wizyty w Londynie wiceminister Sellin odwiedził także Studium Polski Podziemnej – jedną z najbardziej zasłużonych instytucji polskich na Uchodźstwie, która w br. obchodzi jubileusz 75-lecia powstania. Ponadto wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami londyńskich organizacji emigracyjnych – Biblioteki Polskiej POSK w Londynie, Studium Polski Podziemnej, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego POSK, poruszono kwestie związane z sytuacją instytucji emigracyjnych w Londynie i wykorzystaniem środków finansowych w ramach Programu Ministra KiDN „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem”, a także omówiono perspektywy i plany na przyszłość.

Biblioteka Polska POSK w Londynie

Biblioteka Polska POSK w Londynie powstała w 1942 r. jako instytucja podległa Rządowi RP na Uchodźstwie. Od 1967 r. stanowi własność Polskiego Ośrodka Społeczno- Kulturalnego w Londynie. Jest biblioteką naukową o profilu humanistycznym specjalizującą się w kompletowaniu wydawnictw emigracyjnych i obcych dotyczących Polski. Zbiory Biblioteki, oprócz książek i broszur, tworzą także kolekcje czasopism, rękopisów, nut, fotografii, exlibrisów, map i atlasów oraz zbiór dokumentów życia społecznego emigracji.

W zbiorach biblioteki znajdują się archiwa osób prywatnych oraz organizacji i instytucji emigracyjnych. Biblioteka posiada jeden z większych, poza Krajem, zbiór krajowych wydawnictw niezależnych tzw. drugiego obiegu. Osobną kolekcję tworzą Conradiana. Materiały udostępniane są na miejscu w Czytelni, Pracowni Naukowej i Wypożyczalni oraz poprzez Centralę Bibliotek Ruchomych i wypożyczenia międzybiblioteczne.

Biblioteka prowadzi wymianę wydawnictw z bibliotekami naukowymi i uniwersyteckimi w Polsce, wydaje opracowania bibliograficzne (Bibliografia druków polskich i Polski dotyczących opublikowanych poza Polską po 1 września 1939 r.) i jest ważnym niezależnym ośrodkiem działalności naukowo-kulturalnej poza Polską.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search