Inauguracja 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa odbyła się dziś w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Rocznicę NID będzie świętował przez cały rok 2022 w Warszawie i 15 miastach na terenie kraju, Jednym z głównych wydarzeń będzie specjalna wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa", która zostanie zaprezentowana w całej Polsce. Towarzyszyć jej będą sesje, spotkania oraz konferencje w regionach. Instytut zapowiedział również publikację, opisującą 60-lat działalności. Jubileusz zakończy uroczysta gala, podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa.
Wydarzenia jubileuszowe odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej .
Początek NID dał Ośrodek Dokumentacji Zabytków, powołany w 1962 roku, który w 2002 roku został połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu . Nazwę mieniono wówczas na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Skupione instytucje 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę : Narodowy Instytut Dziedzictwa
Muzyka prosto z Kijowa
- Od początku istnienia Instytutu jego pracownicy stawiali sobie ważne cele, wybiegali w przyszłość, tworząc unikatowy zasób wiedzy specjalistycznej oraz narzędzia, które pozwalały na jej praktyczne wykorzystywanie, – mówiła podczas uroczystości dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor NID . I podkreślała, że misja NID to badanie, dokumentowanie i upowszechnianie dla ochrony dziedzictwa.
NID zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego, konserwacją zabytków, prowadzeniem działań edukacyjnych, upowszechniających wiedzę i znaczenia dziedzictwa narodowego. Ma 15 oddziałów terenowych w całym kraju. Gromadzi i udostępnia dokumentację będącą podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków. Opiniuje wnioski dla obiektów ubiegających się o miano Pomnika Historii Posiada. I uczestniczy w przygotowaniu wniosków o wpisanie polskich zabytków na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.
Zagrożone dziedzictwo Ukrainy
Jarosław Sellin, generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, zwrócił uwagę, że wymowa święta ochrony zabytków ma w tym roku wyjątkowy charakter. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę dziedzictwo kulturowe naszego sąsiada staje się, niestety, ofiarą trudnego do wyobrażenia barbarzyństwa.
- Według danych przekazanych przez Ołeksandra Tkaczenkę - ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy - mówił - od początku rosyjskiej inwazji zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych 166 zabytków, w tym co najmniej 60 obiektów o znaczeniu sakralnym i religijnym. Liczba ta, niestety, będzie zapewne wzrastać .
Jednocześnie Jarosław Sellin zaznaczył, że nasze polskie doświadczenie wskazuje, że rekonstrukcja i odbudowa zniszczonych obiektów jest możliwa i z pewnością w tej sprawie pomożemy Ukrainie.
- Państwo polskie i ludzie zajmujący się ochrona zabytków podejmują już teraz różne działania pomocowe, wspierające ratowanie dziedzictwa kulturowego. - Od kilku tygodni działa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, jednostka funkcjonująca w strukturze Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego sąsiada. – mówił. I dodawał, że efektem tych działań jest już kilkadziesiąt transportów z pomocą materialną Ukrainy, aby zabezpieczyć jej zabytki. - Mamy też przygotowane miejsca w Polsce na ewentualne przechowanie zabytków ruchomych, które byłyby w sytuacji zagrożenia. Pojawiają się też inicjatywy oddolne, ale mamy umowę z ministrem kultury Ukrainy, że jeśli tam zapadnie decyzja o konieczności wywożeniu kolekcji zabytków ruchomych poza granicę kraju, poinformują nas o ty,. Na razie takich próśb nie ma - informował.