Z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina oraz wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu otwarto dziś wystawę pt. „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-1792”.
Na wystawę składają się m.in. dokumenty, obiekty złotnicze oraz obrazy pochodzące ze zbiorów różnych instytucji i muzeów w kraju jak również z kolekcji sandomierskiego zamku.
Wiceminister Sellin powiedział, że Sejm Czteroletni stał się jednym z filarów polskiej świadomości, tak potrzebnej w nocy zaborów. Przez Sejm przewinęła się praktycznie cała elita polityczna ówczesnej Rzeczypospolitej, a także stan mieszczański. Jarosław Sellin przypomniał, że tragicznym skutkiem próby naprawy RP podjętej przez Sejm Wielki była rozpoczęta przez Rosję wojna, nazywana przez przedstawicieli tego kraju jako interwencja. Skąd my to znamy... - dodał wiceminister Sellin. Jego zdaniem w ślad za Muzeum Zamkowym także i inne placówki kultury w Polsce powinny przypomnieć dorobek Sejmu Wielkiego poprzez postacie związane z danym terenem. Przypomniał, że w tym roku mija 200. rocznica zakończenia obrad Sejmu Wielkiego, a w ubiegłym obchodzona była 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk stwierdził, że należy podkreślać udział naszych przedstawicieli w tym jakże ważnym wydarzeniu, jakim był Sejm Czteroletni. Pochwalił Muzeum Zamkowe za tę inicjatywę, dzięki której w interesujący sposób można sobie przypomnieć ważne wydarzenie z kart historii.
Poseł PiS Marek Kwitek uważa, że wystawa jest ważnym wydarzeniem, ponieważ przypomina o fakcie historycznym, który w ogromny sposób wpłynął na dzieje naszego narodu, a Konstytucja 3 Maja jest symbolem suwerenności, którą odzyskaliśmy.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważył, że ekspozycja przypomina ludzi i daty związane z naszą państwowością.
- Jesteśmy o krok od kolejnego święta Konstytucji 3 Maja, owocu Sejmu Wielkiego, a Sandomierz walnie przyczynił się do powstania tego cennego dokumentu, jakim jest wspomniana Konstytucja. Cieszę się, że akurat teraz zorganizowano tę ekspozycję - dodał wojewoda.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski stwierdził, że to wielka przyjemność popatrzeć na portrety ludzi, którzy wnieśli tak duży wkład w prace Sejmu Wielkiego. Przypomniał, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie a drugą w świecie po amerykańskiej. To jest nasza duma i powinniśmy to przekazywać dalej.
Wystawa przypomina o kilkunastu posłach na Sejm Wielki z terenu dawnego województwa sandomierskiego, które było jednym z większych województw w Koronie. Jednym z najciekawszych dokumentów jest uniwersał króla Stanisława Augusta ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. To dokument wzywający na Sejm, adresowany do grodu.
- Dotąd dla historyków znany był przede wszystkim uniwersał dla województwa płockiego, większość badaczy dziejów nawet nie wiedziała o istnieniu tej sandomierskiej wersji uniwersału. To prawdziwy skarb - powiedział Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum zamkowego w Sandomierzu.
Na ekspozycji jest także kałamarz marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego którym podpisał Konstytucję 3 Maja.
Marszałek, jak i Hugo Kołłątaj, to przykłady postaci z dawnego województwa sandomierskiego, najbardziej zasłużonych dla Sejmu Wielkiego. Od jutra, do końca lipca wystawa dostępna będzie dla zwiedzających.