Minister Jarosław Sellin odpowiadał na pytania bieżące dotyczące otwarcia 1 marca Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz planowanych dalszych działań Ministerstwa prowadzonych w celu pielęgnowania polskich tradycji niepodległościowych, wzmacniania przekazu polskiej polityki historycznej skierowanej za granicę oraz rozwoju naszej wspólnoty narodowej.
✅ Pierwsza w Polsce placówka poświęcona w całości Żołnierzom Wyklętym została uroczyście otwarta w Ostrołęce w ramach państwowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca br. (od 2 marca Muzeum otwarte dla zwiedzających). Muzeum mieści się na terenie byłego aresztu śledczego w Ostrołęce. Zrealizowaliśmy kolejny plan budowania muzeów historycznych, które są dedykowane polskiej polityce historycznej. Dzięki zaangażowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przeznaczeniu subwencji z budżetu MKiDN w wysokości 35 mln zł udało się przeprowadzić w obiekcie dawnego aresztu niezbędne remonty potrzebne do zmiany funkcji na muzealno-wystawienniczą. Główne roboty budowlane trwały od lipca 2017 r. do marca 2019 r. Na stworzenie ekspozycji stałej przeznaczono dodatkowo ponad 14 mln zł.
✅ Kolejnym etapem było przekształcenie Muzeum z instytucji współprowadzonej w instytucję państwową, dla której jedynym organizatorem od 1 lutego 2021 r. stał się minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
✅ W Warszawie tworzy się również Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, opowieść do 1990 roku na terenie dawnego więzienia na Rakowieckiej, muzeum jest organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.
✅ W sierpniu bieżącego roku otworzymy muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Muzea tworzą ciekawy szlak od Rakowieckiej w Warszawie przez Ostrołękę i Ostrów Mazowiecką aż do Białegostoku do otwartego 17 września ubiegłego roku muzeum Pamięci Sybiru. Taki był często los Żołnierzy Wyklętych, że byli wysyłani na wschód, na zsyłkę.
✅ Muzeów historycznych realizujemy w ostatnich latach dużo, zapowiadamy, że kolejne będą otwierane. Już 25 kwietnia otworzymy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej opowiadające o walce mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w czasie II Wojny Światowej. Otworzymy też w grudniu bieżącego roku nowe muzeum Piaśnickie w Wejherowie opowiadające o martyrologii polskiej elity przywódczej na przełomie 1939 i 1940 roku. We wrześniu tego roku otworzymy również nowy cmentarzyk na Westerplatte, bardzo poruszające wydarzenie, po odkryciu 9 szczątków żołnierzy spoczywających na Westerplatte którzy w sposób dziki byli pochowani przez Niemców. Będą godnie spoczywać obok swojego dowódcy na cmentarzyku Westerplatte. Uważamy, że to jest właściwe realizowanie polityki pamięci i polityki historycznej poprzez jej instytucjonalizację