27.01.2022 Warszawa uczciła pamięć o ofiarach Holokaustu. "Mamy szczególny obowiązek dawać świadectwo światu"

Pr24Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, społeczność żydowska oraz dyplomaci z kilku państw uczcili w Warszawie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystość, przypadająca w 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zorganizowano przed stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomniał, że niedawno minęła 80. rocznica konferencji w Wannsee. Jak podkreślił, to wydarzenie dało początek "przemysłowemu mordowi" Żydów znajdujących się pod okupacją niemiecką. Jednocześnie zapewnił, że Polska dba o pamięć o Zagładzie, a najnowszym tego przejawem jest monument upamiętniający masowe groby na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

- Właśnie ten dzisiejszy czyn na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, ale też państwowa opieka nad tymi wszystkimi miejscami na terenie Polski, są dowodem na to, że państwo polskie chce być i jest kustoszem pamięci o największej zbrodni w historii ludzkości, zbrodni Holokaustu, kustoszem pamięci polskich obywateli, polskich Żydów, którzy w ramach tego mordu zginęli - zaznaczył

"Pamięć o ofiarach Holokaustu ma wyjątkowe znaczenie"

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że dla Polaków pamięć o ofiarach Holokaustu ma wyjątkowe znaczenie, gdyż połowa z sześciu milionów pomordowanych Żydów była obywatelami naszego kraju

- Nazistowskie Niemcy chciały także zniszczyć kulturę i wszystkie ślady istnienia Żydów na Ziemi. Tak, chcieli wymazać ich z istnienia. Dlatego my, Polacy, mamy szczególny obowiązek pamiętać i dawać świadectwo światu o naszych żydowskich sąsiadach, przyjaciołach, znajomych, o ich bogatej kulturze i dorobku dla naszego kraju. A przede wszystkim o niewyobrażalnej zbrodni, w której zostali zgładzeni - podkreślała.

Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra zachęciła do złożenia hołdu ofiarom Holokaustu poprzez zapalenie wieczorem w oknach domów i mieszkań światła pamięci. Jak dodała, po stolicy jeździ dziś tramwaj z Gwiazdą Dawida. - To taki symbol Warszawy, której już nie ma - mówiła.

Niespokojny czas
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski zwrócił uwagę, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada na niespokojny czas.

- Historia, którą dzisiaj przywołujemy, uświadamia nam, jak cenną wartością jest pokój. Jest także przypomnieniem, że nie jest on wartością darowaną nam raz na zawsze. Musimy o niego zabiegać codziennie - apelował Albert Stankowski. Historyk cytował też słowa ocalonego z Zagłady Eliego Wiesela, który napisał, że "zapomnieć o Holokauście, znaczy zabić jego ofiary jeszcze raz".

Podczas uroczystości głos zabrała też Gołda Tencer, prezes Fundacji Shalom i córka ocalonego z Holokaustu Szmula Tencera. - Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garstka popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze, a niektóre z tych nielicznych, które przeżyły, dają świadectwo prawdzie - mówiła Gołda Tencer.

Na zakończenie stołecznych obchodów duchowni różnych wyznań odmówili modlitwę ekumeniczną. Ponadto delegacje władz państwowych, samorządowych oraz instytucji i misji dyplomatycznych złożyły wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

***

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jako datę obchodów wyznaczono 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

Do momentu wejścia do obozu Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search