19.11.2021 Spotkanie wiceministra Jarosława Sellina z austriacką delegacją w sprawie upamiętnienia w Gusen

mkidn 01 cmykWspółpraca przy powstaniu nowego upamiętnienia w miejscu obozu koncentracyjnego w Gusen w Austrii była głównym tematem spotkania wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina z delegacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii, które odbyło się w siedzibie MKiDN.

Spotkanie wiceministra Jarosława Sellina z austriacką delegacją w sprawie upamiętnienia w Gusen
Z ramienia MSW Republiki Austrii w rozmowie wzięli udział Hermann Feiner – szef sekcji w austriackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, który nadzoruje sprawy miejsc pamięci, oraz dr Wolfgang Paul, który od przyszłego roku będzie pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Doradczej Miejsca Pamięci Mauthausen.

Podczas spotkania wiceminister Sellin podziękował delegacji austriackiej za istotną zmianę, która zaszła w austriackiej polityce pamięci. Sprawa upamiętnienia w Gusen została ujęta w umowie koalicyjnej rządu Austrii w styczniu 2020 roku, a w maju br., podczas oficjalnych obchodów wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen, rząd austriacki ogłosił informację o wykupieniu części terenów byłego obozu koncentracyjnego. W dalszym ciągu prowadzone są negocjacje z obecnymi właścicielami dotyczące wykupu kolejnych obiektów, które miałyby stanowić teren przyszłego Miejsca Pamięci.

Wiceminister Sellin podkreślił gotowość strony polskiej do podzielenia się doświadczeniem w kwestii tworzenia miejsc pamięci na terenach byłych obozów koncentracyjnych i zagłady oraz wolę współpracy polskich naukowców, historyków, konserwatorów i muzealników przy tworzeniu upamiętnienia w Gusen.

©2005 - 2022 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search