11.11.2021 Muzycy uhonorowani Krzyżami Zasługi

papTrębacz jazzowy Robert Murakowski, wiolonczelistka Marzena Masłowska oraz kompozytor, aranżer i pianista Marcin Riege postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy zostali uhonorowani Krzyżami Zasługi. Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Jarosław Sellin - napisano na Twitterze MKiDN.

"Czołowy trębacz jazzowy Robert Murakowski, znakomita wiolonczelistka Marzena Masłowska oraz kompozytor, aranżer i pianista Marcin Riege postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zostali uhonorowani Krzyżami Zasługi" - czytamy na stronie resortu kultury.

Jak wyjaśniono, "odznaczenia wręczył wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas uroczystości, która odbyła się w środę w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN)".

 

"Robert Murakowski został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Marzena Masłowska i Marcin Riege odebrali z rąk wiceministra Sellina Brązowe Krzyże Zasługi" - napisano.

Przypomniano, że trębacz jazzowy Robert Murakowski współpracuje z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

"Od 2013 r. bierze twórczy udział w kolejnych edycjach +Koncertu Niepodległości+ (Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Westerplatte, Radio Łódź). Jest laureatem wielu nagród (m.in. I miejsce na konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet, II miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą, nagroda indywidualna na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach)" - napisano na stronie MKiDN.

Podkreślono, że "wstępował na wszystkich polskich festiwalach jazzowych (Jazz Jamboree, Jazz na Starówce, Z Jazz Festiwal, Złota Tarka, Jazz nad Odrą, JVC)". "Ceniony i stale zapraszany do współpracy przez największe i najpopularniejsze osoby muzyki jazzowej i rozrywkowej. Realizował nagrania do wielu produkcji telewizyjnych i kinowych, m.in. do serialu +Kryminalni+, filmów: +Dlaczego nie+, +Układ zamknięty+ i +Szkoła uwodzenia Czesława M.+ oraz wielu telewizyjnych programów rozrywkowych" - czytamy o muzyku.

Robert Murakowski od wielu lat współpracuje także z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Zagrał szereg koncertów w ramach ogólnopolskiego festiwalu „Zaczarowana Piosenka", odbywającego się rokrocznie na Rynku Głównym w Krakowie.

Wiolonczelistka Marzena Masłowska współpracuje z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. "Od 2012 r. bierze twórczy udział w kolejnych edycjach +Koncertu Niepodległości+ (Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Westerplatte, Radio Łódź)" - napisano.

Jak wyjaśniono, "po ukończeniu studiów pracowała jako wiolonczelistka Tutti w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, ale również na stanowisku koncertmistrza grupy wiolonczel w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej". "Współpracowała z wieloma orkiestrami, takimi jak Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata im. Bogumiła Łepeckiego, Sinfonia Viva, Królewska Orkiestra Symfoniczna, Warsaw Camerata, Opera i Filharmonia Podlaska, Orkiestra Romantica i Pan - European Philharmonia" - czytamy o artystce.
Przypomniano, że "jako muzyk sesyjny i rozrywkowy uczestniczyła w nagraniach muzyki do spektaklu +Porwanie Sabinek+ w Teatrze Kamienica w Warszawie, muzyki do filmu +Dzień dobry, kocham Cię+ oraz wielu różnych płyt". "Przez trzy lata pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie jako przewodnik muzyczno-historyczny, specjalizujący się w +muzycznych oprowadzaniach+ dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadziła też zajęcia edukacyjne i koncerty dla dzieci przedszkolnych, szkolnych i młodzieży" - napisano.

Zaznaczono, że "jest twórcą i managerem Kwartetu Smyczkowego +Oligato+".

Kompozytor, aranżer i pianista Marcin Riege współpracuje z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. "Od 2010 r. bierze twórczy udział w kolejnych edycjach +Koncertu Niepodległości+ (Rose Theatre w Brampton w Kanadzie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Westerplatte, Radio Łódź). Od 2014 r. pracuje także przy drugim projekcie Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej – spektaklu muzyczno-słownym +Projekt Arboretum+, kultywującym dziedzictwo kulturowe i muzyczne obszarów dawnej i obecnej Rzeczypospolitej" - czytamy o muzyku.

Przypomniano, że jest absolwentem Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej oraz Akademii Muzycznej w Warszawie. "Tworzy i wykonuje muzykę o szerokiej stylistyce - jazz, pop, electro i klasyka. Komponuje muzykę instrumentalną i piosenki" - napisano.

Zaznaczono, że "od 2012 r. na stałe współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA (musicale +Deszczowa piosenka+ i +Mamma Mia+)". Koncertował w Polsce i za granicą – we Włoszech, Norwegii, Islandii czy Kanadzie. Brał udział w nagraniach kilkunastu płyt, m.in. "Koncertu Niepodległości" oraz Projektu Arboretum.

Zaznaczono, że "od 2012 r. na stałe współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA (musicale +Deszczowa piosenka+ i +Mamma Mia+)". Koncertował w Polsce i za granicą – we Włoszech, Norwegii, Islandii czy Kanadzie. Brał udział w nagraniach kilkunastu płyt, m.in. "Koncertu Niepodległości" oraz Projektu Arboretum.

Jak wyjaśniono, "od 2004 r. prowadzi działalność pedagogiczną – uczy gry na fortepianie w szkołach muzycznych I stopnia".

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search