Na wybór Nawrockiego na prezesa IPN musi zgodzić się Senat. Wiceminister zapewnił, że PiS będzie „przekonywać wszystkich senatorów do kandydatury Karola Nawrockiego”. – On też to będzie osobiście czynił – zapewniał polityk. – Zobaczymy, jak to będzie w Senacie. Dobrze by było, by nie było tak, jak z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że przez dłuższy czas nie będziemy mogli dokonać wyboru – dodał.
Wiceminister przyznał, że „cieszy się”, że obecny prezes Jarosław Szarek już teraz postanowił zatrudnić Karola Nawrockiego w IPN na stanowisku wiceprezesa.
– Zresztą Karol Nawrocki do Muzeum II Wojny Światowej przyszedł z IPN-u. Ja go znalazłem w gdańskim IPN-ie na kierowniczym stanowisku. Poznaliśmy się dobrze parę lat temu – przyznał Sellin. – Uznaliśmy razem z premierem Piotrem Glińskim, że to będzie dobry dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Można powiedzieć, że wrócił do instytucji, z której wcześniej wyszedł – dodał.
Wiceminister podkreślił, że jeśli chodzi o głosowanie w Senacie, jest „umiarkowanym optymistą”. – Ale nie jestem naiwny. Wiem, jaki jest układ sił i od czego głosowanie zależy. Nie zawsze od merytorycznej oceny, analizy zalet kandydata, ale od czystej gry politycznej – dodał.
Kim jest Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku. Skończył studia na Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako pierwszy historyk w Polsce podejmował badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. W 2013 roku obronił rozprawę doktorską pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989. Jest autorem wielu prac z zakresu historii opozycji antykomunistycznej.
Nawrocki od czterech lat jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został powołany na to stanowisko po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 Muzeum Westerplatte.