– Mamy do zrealizowania potężny program. Chcemy zaszczepić ponad 30 mln Polaków i mamy szansę wyjść z pandemii. Oczekiwałbym więc ze strony opozycji mniej polityki, a więcej odrobienia lekcji i nabycia wiedzy – mówił w programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury (PiS). Gośćmi audycji byli również Paweł Soloch, Piotr Zgorzelski, Krzysztof Gawkowski i Marcin Kierwiński
Tematem audycji "Śniadania w Trójce" były szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. – Oczekiwałbym ze strony opozycji mniej polityki, a więcej odrobienia lekcji i nabycia wiedzy. Od początku mówiliśmy, że Narodowy Program Szczepień będzie realizowany w pewnym harmonogramie. Grupa pierwsza to 10 mln osób, w tym 4 mln starszych ludzi powyżej 70 roku życia. Mówiliśmy też od początku, że szczepienia będą realizowane od starszeństwa, czyli najpierw 90-, potem 80- i 70-latkowie – zaznaczył Jarosław Sellin.
Gość audycji zaapelował również do opozycji o "nieprowadzanie ludzi w błąd". - Wczoraj zarejestrowałem swojego ojca do szczepienia i dostałem termin 29 stycznia. Tam też zgłosiłem się do szczepienia i czekam cierpliwie na wyznaczoną datę. Wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem i nie ma żadnego chaosu - wyjaśnił.
Wiceminister odniósł się również do zarzutów o zbyt wczesne szczepienia dla osób ze służb, w tym prokuratorów. – Od samego początku było mówione, że grupa pierwsza to służby niezbędne do funkcjonowania państwa. Prokuratorzy muszą często stykać się z ludźmi, więc to służba narażona na zakażenia. Mamy do zrealizowania potężny program. Chcemy zaszczepić ponad 30 mln Polaków i mamy szansę wyjść z pandemii".
"Samorządy są gotowe do współpracy"
– Zastanawiam się czy prokuratorzy to grupa zawodowa, która musi być na pierwszej linii frontu. To już nie pierwsza kontrowersyjna decyzja. Dużo bardziej zasadne byłoby to, by położyć nacisk na szczepienie nauczycieli. Chciałbym pochwalić decyzję, że do szkół wracają dzieci z klas I-III, ale nauczyciele powinni być dużo wcześniej zaszczepieni. Ta grupa zawodowa jest dzisiaj mocno wystraszona – ocenił Piotr Zgorzelski.
– Mamy tłok, bo jest za mało punktów szczepiennych. Jako Koalicja Polska po raz kolejny chcemy powtórzyć, że polskie samorządy są gotowe do współpracy i niech przedstawiciele władzy przestaną je uważać za wrogów – mówił wicemarszałek Sejmu.
"Problemem jest ilość"
– Prezydent Andrzej Duda wspiera Narodowy Program Szczepień. Priorytetem dla niego jest grupa zero. Pan prezydent jest w stałym kontakcie z panem premierem i ministrami, którzy odpowiadają za realizację tego problemu. Podstawowym problemem jest teraz ilość szczepionek. Mamy pewne zatory na poziomie europejskim – stwierdził Paweł Soloch.
Jego zdaniem "w dużych miastach jest oczywiście łatwiej niż w małych miejscowościach i należy spodziewać się, że to będzie korygowane". – Na dzień dzisiejszy ogólne założenia tego programu w mojej ocenie są słuszne – przyznał.
"Niewykorzystane dawki"
Krzysztof Gawkowski ocenił, że "program szczepień jest realizowany w chaosie". – Wystarczy spróbować zapisać się na stronie internetowej, co nie jest takie proste. Jeśli rząd opowiadał, że jest określona pula szczepień dla seniorów, a później inne grupy, to nie rozumiem dzielenia na grupy 70-, 80- i 90-latków – zauważył.
– Nie rozumiem też realizacji badań przesiewowych bez realizacji szczepień nauczycieli. Można było ich zaszczepić szczególnie dlatego, że Agencja Rezerw Materiałowych posiada szczepionki, które są niewykorzystane. Okazuje się, że mamy ok. 100-150 tys. niewykorzystanych dawek, którymi można by zaszczepić nauczycieli.
"To zbyt ważna sprawa"
– Kiedy słucham ministrów tego rządu, to co dzień jest zmiana. W szczepieniach nie ma żadnego ładu i składu, a jest jeden wielki bałagan. Wolałbym, żeby pan prezydent nie tylko się przyglądał, ale reagował, gdy nie dzieje się najlepiej. Pytanie jaki jest klucz szczepienia prokuratorów i służb specjalnych. Czy to najbardziej potrzebujący czy najbardziej potrzebni? – pytał Marcin Kierwiński.
– Oczekiwałbym od programu szczepień elementarnego porządku, aby sukcesem nie było zgłoszenie swego akcesu do szczepienia, ale aby sukcesem było to, że każdy wiedział kiedy się zaszczepi. My tymczasem nie wiemy nic. Nie wiemy kiedy seniorzy i nauczyciele zostaną zaszczepieni. To zbyt ważna sprawa, aby tak to miało wyglądać – podsumował.
W audycji również temat strajku przedsiębiorców przeciw obostrzeniom gospodarczym oraz blokada kont Donalda Trumpa w mediach społecznościowych.
***
Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe)