19.11.2020 Sejm pracuje nad tarczą branżową. Muzea i uzdrowiska z szansą na pomoc

MoneyplMuzea i uzdrowiska powinny dostać pomoc z tzw. tarczy branżowej - uważa sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, która zarekomendowała posłom poparcie poprawki w tej sprawie. Komisja opowiedziała się także za poprawką, która określa zasady wpłacania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przez pięć godzin w nocy posłowie z komisji rozpatrzyli blisko 100 poprawek do tzw. tarczy branżowej (poselski projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

Posłowie poparli zmianę, która - jak tłumaczył wiceminister w rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak - pozwoli dofinansować na 3 miesiące miejsca pracy w określonych branżach dotkniętych przez koronawirusa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kilka dni temu wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mówił, że na jeden etat można będzie otrzymać do 2 tys. zł.

Komisja zgodziła się także na rozszerzenie kręgu odbiorców jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Pomoc od państwa mają też uzyskać uzdrowiska. Muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów mają też zostać zwolnione z obowiązku płacenie składek ZUS (od lipca do września). Te poprawki rekomendował wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Nowa pomoc dla firm. Co z dopłatą 2 tys. zł na każdy etat?
Tzw. tarcza branżowa ma pomóc tym sektorom, które szczególnie ucierpiały w wyniku koronawirusa. Chodzi o branżę gastronomiczną, a także fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną, fotograficzną i fizjoterapeutyczną.

W trakcie wcześniejszych prac nad projektem posłowie przyjęli kilka poprawek w tym jedną, która umożliwi starostom na podstawie umowy udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Mikroprzedsiębiorca będzie mógł uzyskać do 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji, jeśli jego dochody spadły o 40 proc. w październiku albo listopadzie wobec przychodu uzyskanego w analogicznym okresie 2019 r.

Głosowanie nad całością projektu wraz z poprawkami odbędzie się w Sejmie najpewniej w czwartek.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search