14.09.2020 Obchody 85-lecia Chorągwi Gdańskiej. Uroczysty przemarsz harcerzy oraz otwarcie wystawy

radiogdanskCzłonkowie Związku Harcerstwa Polskiego z terenu województwa pomorskiego spotkali się w Gdańsku na uroczystościach 85-lecia Chorągwi Gdańskiej. W niedzielę harcerze i harcerki przeszli w uroczystym pochodzie ulicami Głównego Miasta z towarzyszeniem orkiestry i otworzyli wystawę o historii harcerstwa na Pomorzu.

Na uroczystościach obecni byli m. in. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, wiceminister Jarosław Sellin, przedstawiciele służb mundurowych, kuratorium oświaty oraz innych zaprzyjaźnionych z harcerzami gości.

MSZA I UROCZYSTY PRZEMARSZ

Niedzielną część obchodów o 9:00 rozpoczęła msza w Bazylice Mariackiej celebrowana przez bpa. Zbigniewa Zielińskiego. O godz. 10.30 spod fontanny Neptuna zaplanowano uroczysty przemarsz harcerski z udziałem Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa i pocztów sztandarowych 19 hufców z całego województwa. Przejście zakończyło się na błoniach Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie po apelu odbyło się Święto Chorągwi.

Na miejscu premierę miała wystawa plenerowa opowiadająca o historii harcerstwa na ziemi gdańskiej "Pomorze w mundurze. Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach" - którą od poniedziałku, 14 września do 15 listopada oglądać będzie można na Placu Tadeusza Polaka przy Domu Harcerza w Gdańsku.

Na wystawie zobaczyć będzie można historyczne zdjęcia osób i miejsc związanych z działalnością harcerstwa w Gdańsku i na Pomorzu - są to m.in.: dr Stefan Mirau – drużynowy pierwszej drużyny harcerskiej na ziemiach gdańskich, hm. Alf Liczmański – współtworzył pierwszą drużynę harcerską razem z Mirauem, a w 1935 r. został pierwszym komendantem Gdańskiej Chorągwi Harcerzy, hm. Maria Ostrowska – pierwsza komendantka Gdańskiej Chorągwi Harcerek.

O patriotyzmie, honorze i wierze w ideały mówił w Gdańsku wiceminister Jarosław Sellin. W czasie uroczystości, przypomniał, że pomimo niemieckich represji, w mieście działało ponad 3 tysiące harcerzy.

- 85 lat temu, kiedy powstawała Chorągiew, w Gdańsku rządzili już barbarzyńcy - partia hitlerowska. Każde wyjście w mundurze polskim na ulicę naszego ukochanego miasta było dużym ryzykiem. Uświadamiamy sobie wiarę w Polskość i doskonale wiemy, jaką cenę wielu harcerzy z Wolnego Miasta Gdańska za tę wierność zapłaciło - zaznaczył.

- Historia nas kształtuje, ale my, harcerki i harcerze, przede wszystkim patrzymy w przyszłość. Naszą misją jest zmienianie świata na lepszy - przypomniała naczelnik ZHP harcmistrz Anna Nowosad.

Święto pomorskich harcerzy trwało przez cały weekend. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. W trakcie apelu na błoniach przed Europejskim Centrum Solidarności otwarto wystawę plenerową poświęconą historii chorągwi.

CZUWAJĄ OD LAT
Na uroczystościach nie zabrakło też tych, którzy z druhami są już od dziesięcioleci.

- Czuję się dumny z tego, że jestem harcerzem. Często to podkreślam. Myślę, że słowa, która tu dzisiaj padły: patriotyzm, honor, dane słowo, przyrzeczenie, to nie są puste hasła i trzeba o nich świadczyć - powiedział podharcmistrz Wiesław Kulesza.

- Dziękuję harcerzom, instruktorom i seniorom, na których zawszę mogę liczyć. Myślę, że dopóki będziemy mieli takich ludzi wokół siebie, to Chorągiew Gdańska nie tylko nie zginie, ale będzie najlepsza w Polsce - wyraził nadzieję harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej.

W czasie uroczystości wręczono honorowe odznaki "Przyjaciela Chorągwi Gdańskiej", które otrzymali wiceminister Jarosław Sellin i wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także harcerskie krzyże zasługi.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search