03.09.2020 https://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/gosc-dnia-radia-gdansk/item/115107-wiceminister-kultury-jaroslaw-sellin-byc-moze-sad-bedzie-musial-rozstrzygnac-spor-o-tablice-z-postulatami-sierpnia-80

radiogdanskSpór o tablice z postulatami Sierpnia '80 może zakończyć się w sądzie - mówił w Radiu Gdańsk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Narodowe Muzeum Morskie, które jest właścicielem zabytku, poprosiło Europejskie Centrum Solidarności o jego zwrot. Władze ECS i miasta Gdańska nie chcą się na to zgodzić. Jarosław Sellin uważa, że to łamanie prawa.

 Wysłuchaj nagrania audycji

Z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem rozmawiał Jarosław Popek.

- Tablice z Bramy nr 2 należą do Narodowego Muzeum Morskiego od 30 lat. Tego się nie da wymazać. Muzeum chce je odzyskać i przekazać do Sali BHP, o to prosi też "Solidarność". Tam podpisano porozumienia sierpniowe. Europejskie Centrum Solidarności może powiesić kopię. Nie wykluczam, że spór może zakończyć się w sądzie. Nieoddawanie tablic po upływie terminu depozytu jest łamaniem prawa. ECS podpisało depozyt, więc uznało, że Narodowe Muzeum Morskie jest właścicielem tablic. Co się więc zmieniło? - mówił.

Jarosław Sellin mówił także o obchodach na Westerplatte. - Dobrą tradycję obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęli harcerze, potem dołączyło miasto, za co jestem wdzięczny. Najwłaściwsze wydaje się jednak, że obchody zorganizowało Wojsko Polskie, bo w tym boju w 1939 r. walczyli żołnierze. Najbardziej emocjonalne było wręczenie certyfikatów identyfikacyjnych pięciu żołnierzy Westerplatte. Prezydent przekazał je przedstawicielom ich rodzin, z którymi później miałem wzruszające spotkanie - opowiadał wiceminister.

 

Mówił też o tym, że teren ten był przez lata bardzo zaniedbywany. - Nikt wcześniej nie pomyślał o tym, by sprawdzić, co kryje ziemia na Westerplatte. To przyszło do głowy nam, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od razu zaplanowaliśmy badania archeologiczne. Za dwa lata będzie uroczysty pochówek poległych żołnierzy - zaznaczył Jarosław Sellin.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search