25.01.2020 Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni

Pr24- W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, to Ocaleni będą głównymi uczestnikami. W Jerozolimie nie zadbano o nich w odpowiedni sposób - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 27 stycznia na terenie muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą jego wyzwolenia. Wysłuchaj nagrania audycji

Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że w porównaniu do forum w Jerozolimie, które zdaniem jego organizatorów, również miało upamiętnić wspomnianą rocznicę, obchody w Polsce odbędą się "we właściwym miejscu i we właściwym czasie".

- Będzie ponad 50 delegacji państwowych z całego świata. Uroczystości przypadną na dzień 27 stycznia, kiedy doszło do wyzwolenia obozu. Głównymi uczestnikami będą Ocaleni, o których w Jerozolimie nie zadbano w odpowiedni sposób. W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, będą oni na pierwszym planie. Zostanie również pokazana prawda o historii – zaznaczył.

"Historyczna ignorancja i elementarne błędy"

Jarosław Sellin skomentował również organizację Światowego Forum Holokaustu które odbyło się w jerozolimskim Instytucie Yad Vashem. Przyznał, że jest zdziwiony stanowiskiem, jakie wobec faktów historycznych zajęła tak wyspecjalizowana w tematyce Holokaustu instytucja. Wiceminister ocenił, że nie powinna sobie pozwolić na "historyczną ignorancję i elementarne błędy", które pojawiły się w przemówieniach i filmach prezentowanych podczas wydarzenia.

- Było to kompromitujące. Sama konferencja miała kontekst bardzo polityczny. Jednym z jej celów było przywrócenie na salony światowej polityki Władimira Putina, który w ostatnich latach był izolowany ze względu na swoją agresywną politykę i łamanie prawa międzynarodowego. Ten cel częściowo osiągnięto, gdyż był on głównym mówcą i przede wszystkim to na jego przemówienie czekano - podkreślił Jarosław Sellin.

Przytakiwanie dla słów Putina

W opinii wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, zaprezentowana podczas forum narracja historyczna "była bardzo fałszywa". Zwrócił uwagę, że starano się przekonać, iż II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku, główny ciężar w walce z Niemcami spoczywał na Związku Sowieckim, a Armia Czerwona była wyzwolicielem.

- Niestety wielu przywódców, swoją obecnością, przytakiwało temu przesłaniu. Dlatego dobrze, że prezydent Andrzej Duda podjął słuszną decyzję, by w tym nie uczestniczyć. Świat zainteresował się jego nieobecnością i uzyskał odpowiedź, zarówno od instytucji zajmujących się polityką historyczną w naszym kraju, od samego prezydenta oraz od premiera Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem Światowego Forum Holokaustu spotkała się ona z bardzo dużym zrozumieniem, a narracja rosyjska z odrzuceniem - dodał Sellin.

Kolejne antypolskie wystąpienia Putina?

Na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sellin odniósł się ponadto do niedawnych słów Władimira Putina, który prowadzi narrację zakłamującą historyczne fakty i oskarża Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej. Wiceminister spodziewa się, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnych wypowiedzi zakłamujących dzieje nowożytne Europy.

- Rosyjski prezydent będzie miał ku temu mnóstwo okazji. W tym roku przypada przecież 80. rocznica zbrodni katyńskiej, 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, a także 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, pokonania przez młode państwo polskie bolszewickiego reżimu. Do tego wszystkiego Putin będzie musiał się odnieść i możemy spodziewać się kolejnych agresywnych i fałszywych wystąpień o charakterze antypolskim. Jest to obliczone na realizowanie pewnych interesów politycznych i zasianie wątpliwości w relacjach naszego kraju z USA oraz Izraelem - wskazał polityk.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search