14.11.2019 J. Sellin ws. Netflixa: list premiera cytowały media na całym świecie

Pr24- Wydaje mi się oczywiste, że Netflix - ze względu również na zainteresowanie opinii światowej - zweryfikuje pokazane mapy i będzie prezentował prawdę - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując w "Sygnałach dnia" sprawę serialu "Iwan Groźny z Treblinki".

W serialu pojawia się fragment mapy Europy z tamtego czasu, przedstawiającej rozmieszczenie niemieckich obozów zagłady (m.in. Auschwitz, Sobibór, Treblinka i Płaszów), ale w obecnych granicach Polski.

O tym, że przygotowujący mapę nie do końca orientowali się w historii, świadczy także fakt, że pod naszym krajem umieszczono Czechosłowację.

List w tej sprawie napisał do szefa Netflixa Reeda Hastingsa premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że część odpowiedzialności za czczenie pamięci i głoszenie prawdy o drugiej wojnie światowej spoczywa na instytucjach kultury i platformach takich jak Netflix.

- List był cytowany w mediach, które docierają do miliarda ludzi na świecie i bardzo dobrze, że premier to zrobił - stwierdził Jarosław Sellin. Jego zdaniem, mówienie o "polskich obozach zagłady" to często działanie intencjonalne.

Rozmycie odpowiedzialności za Holokaust
- Myślę, że chodzi o to, aby rozmyć odpowiedzialność za zbrodnie Holokaustu, która spoczywa na jednym narodzie, który sobie taką, a nie inną władzę wybrał i tę zbrodnię zorganizował i znalazł kolaborantów w jej realizowaniu, ale bynajmniej nie było wśród nich Polaków - podkreślił.

- Niestety Niemcy zorganizowali obozy zagłady na terenie ziem polskich i z tym się zmagamy. Czasem to zwykłe stereotypy, ale to nieuczciwe i niesprawiedliwe - dodał. Stwierdził też, że jest przekonany, iż Netflix - po interwencji polskich władz - zweryfikuje nieprawdziwe mapy pokazane w serialu.

Jarosław Sellin mówił też m.in. na temat powołania nowego rządu i głosowania ws. wyboru Prezydium Sejmu.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search