10.10.2019 Znaleziono trzeci szkielet obrońcy Westerplatte. Polskim żołnierzom należy się identyfikacja i godny pochówek - mówi wiceminister kultury

dziennik baltyckiArcheolodzy z Muzeum II Wojny Światowej znaleźli trzeci kompletny szkielet. Najprawdopodobniej należy on do jednego z obrońców Westerplatte z września 1939.

O odkryciu poinformowało kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem. Etap wykopalisk, w ramach którego znaleziono szczątki, trwa od 16 września. 23 września odnaleziono pierwszy szkielet, dzień później znaleziono szkielet zachowany w połowie, a 27 września odnaleziono drugi kompletny szkielet. 8 października znaleziono trzeci kompletny szkielet.

 

W przypadku najnowszego odkrycia jest najmniej wątpliwości, czy kości należały do jednego z obrońców Westerplatte.

Przy pochowanym, jak podejrzewamy, żołnierzu polskim z Westerplatte, znaleźliśmy wiele przedwojennego wyposażenia, umundurowania żołnierzy polskich. Były wrzucone do rowu, w sposób wyjątkowo niedbały - mówił wiceminister Jarosław Sellin

Szczątki polskiego żołnierza odkryte na Westerplatte
- (...) Westerplatte jest znane wśród Polaków, jako pierwsze miejsce, w którym Polacy stawili opór Niemcom. Ta bitwa, która trwała 7 dni, podtrzymywała na duchu innych walczących. Po 80 latach my tych żołnierzy odkrywamy 40-50 cm pod powierzchnią ziemi. Należy się tym bohaterom, polskim żołnierzom, identyfikacja i godny pochówek - dodał polityk.

- To odkrycie budzi refleksję nad tym co działo się tutaj przez ostatnie 30 lat. Także w ostatnich latach wszystkie inicjatywy dotyczące badań archeologicznych były torpedowane. Podważano sens tych badań, podważano projekty dotyczące Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.

Badacze są niemal pewni, że znaleziony w czwartek szkielet należał do jednego z obrońców Westerplatte. Wskazuje na to więcej elementów, niż w poprzednich przypadkach.

Znajduje się na nim pas wojskowy, w środku najprawdopodobniej znajduje się amunicja, przy głowie zalegał pojemnik na polską maskę przeciwgazową. Przy miednicy, gdzie mogła znajdować się kieszeń spodni, znaleźliśmy polskie monety z lat 30. - mówił Filip Kuczma nadzorujący prace archeologiczne.

Ostatnie odkrycia to już piąty etap wykopalisk na półwyspie. Rozpoczęły się one w 2006 roku, z przerwą na lata 2007-2016. Jak mówią historycy z Muzeum II Wojny Światowej, na Westerplatte przebadano ok. 3 proc. terenów.

- Program mamy rozpisany na kilkanaście etapów. Będziemy reagować nimi na projekt budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jako pole bitewne Westerplatte zasługuje na to, żeby je przebadać. Staramy się badać miejsca związane z obiektem składnicy - mówił kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

W odkryciu szczątków żołnierzy pomogło zasilenie zespołu prowadzącego badania archeologiczne o antropologa. Naukowcy liczą na kolejne odkrycia. Oprócz ww. szkieletów, przez ostatni miesiąc, znaleziono ponad 260 ludzkich kości.

Wiceminister Jarosław Sellin oraz dyrektor Karol Nawrocki liczą na identyfikację szczątków oraz chcą zorganizować państwowe pochówki. Krewni obrońców Westerplatte, w celu identyfikacji materiału genetycznego proszeni są o zgłaszanie się pod adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search