10.10.2019 Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Minister Sellin poleca twórczość polskiej pisarki

onet logoMinister kultury mógł nie dokończyć żadnej książki Olgi Tokarczuk, ale jego zastępca Jarosław Sellin patrzy na twórczość polskiej noblistki zupełnie inaczej. - Jedna z jej książek była dla mnie ważna, bo poruszała bliski mi temat, który kiedyś był moim tematem pracy magisterskiej - mówi Onetowi wiceminister.

Jak pisaliśmy dzisiaj w Onecie, Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Wyróżnienie wywołało szereg komentarzy.

- Cieszę się bardzo z tej nagrody dla Olgi Tokarczuk. Nieczęsto przecież takie wyróżnienia przypadają naszej narodowej literaturze - mówi Onetowi Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

W przeciwieństwie do ministra kultury Piotra Glińskiego, który kilka dni temu przyznał, że nie dokończył żadnej książki Olgi Tokarczuk, Sellin ma za sobą bardziej wnikliwą lekturę twórczości polskiej noblistki. W rozmowie z Onetem wskazuje na "Księgi Jakubowe". - Ta książka jest dla mnie ważna, bo poruszała bliski mi temat, który kiedyś był moim tematem pracy magisterskiej - mówi Onetowi Sellin.

 

W "Księgach Jakubowych" tytułowym bohaterem jest Jakub Frank, który w ramach ruchu frankistów spowodował konwersję grupy polskich Żydów na chrześcijaństwo. - Temat rozdzielenia kulturowego Żydów polskich w XVIII wieku był mi bliski jako historykowi - tłumaczy minister.

Sellin uważa, że literatura Tokarczuk jest raczej dla koneserów. - To literatura dosyć encyklopedyczna. Ale szczerze ją polecam, bo poszerza wiedzę o naszej historii, religijności i fascynujących miejscach z przeszłości.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search