07.10.2019 Gliński: Bezprecedensowy wzrost wydatków na kulturę. W 4 lata wydatki na kulturę wzrosły o 34%

niezalenaWydatki z budżetu państwa na kulturę w latach 2015-2019 wzrosły o 34 procent - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej cztery lata działalności MKiDN. Jak mówił, "to jest wzrost bezprecedensowy".
W poniedziałek w warszawskim kinie Kultura w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt. "Dziedzictwo, pamięć, przyszłość" podsumowującą działania MKiDN w latach 2015-2019. W konferencji uczestniczyli m.in. wicepremier Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Gliński poinformował, że wydatki z budżetu państwa na kulturę między 2015 a 2019 rokiem wzrosły o 34 proc. Jego zdaniem, "jest to wzrost bezprecedensowy". "Gdy wliczymy rok 2020, przyszły budżet, który jest już zapięty, to jest po raz pierwszy ponad 5 mld złotych (wg projektu budżetu na 2020 r. – 5 mld 175 mln zł - przyp. PAP) i to jest ponad 40 proc. wzrostu" - dodał.

Zdaniem ministra kultury, "jest to wciąż jeszcze za mało, ale takich wzrostów, jeżeli chodzi o wydatki na kulturę, nie było". Przypomniał, że "poprzednia ekipa mocowała się z przejściem progu 1 procent".

Szef resortu kultury dodał, że ministerstwo "instytucjonalizuje polską pamięć, zwłaszcza w tych obszarach, które były zapomniane". "Obecnie rozbudowujemy, współprowadzimy jako nowe instytucje blisko 30 różnego typu muzeów, miejsc pamięci" - powiedział.

Wymienił m.in. Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, które - jak mówił - jest największą inicjatywą i największą inwestycją w ostatnich latach.

To jest coś z niczego. Nic nie było przygotowane. Blokowane to było dziewięć lat, udało nam się przełamać tę niemoc i inwestycja w tej chwili jest realizowana- podkreślił. Gliński przywołał także kilkanaście innych placówek na terenie całego kraju.

Wiceminister Sellin ocenił, że wszystko to, co MKiDN przedstawia oznacza, że podeszli oni do polityki historycznej państwa polskiego w sposób "systemowy i systematyczny". "Wtedy mogą być efekty, jeżeli będą trwałe instytucje, które tą polską polityką pamięci będą się zajmować" - wskazał.

Jak mówił, w Polsce mamy około 1 tys. muzeów, ale tych dedykowanych polskiej historii "wcale nie jest tak dużo".

My dopiero teraz nadrabiamy bardzo poważne zaległości, te wszystkie instytucje, które wicepremier wymienił są tego dowodem, bo dzisiaj muzea historyczne to jest nie tylko wystawa stała, to są wystawy czasowe, seminaria, konferencje, publikacje książkowe, publikacje czasopism, robienie filmów dokumentalnych, robienie nawet filmów fabularnych i tym wszystkim się dzisiaj nowoczesne muzea historyczne, zajmują- powiedział Sellin.

Minister kultury powiedział, że resort instytucjonalizuje nasze dziedzictwo także poprzez funkcjonowanie innych instytucji, m.in. takich jak powołany przez MKiDN Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (w połowie września otwarto oddział IP w Berlinie, planowane jest także otwarcie oddziałów w Nowym Jorku i Izraelu). Szef MKiDN przywołał także Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Sellin mówił z kolei o Programie Wieloletnim "Niepodległa", realizowanym w latach 2017-2022. "Chcieliśmy w ramach tego programu przypomnieć wszystkie ważne wydarzenia, które wiązały się z tym odzyskaniem sto lat temu niepodległości" - wyjaśnił Sellin. Przypomniał, że na program w perspektywie sześciu lat przeznaczonych jest 240 mln zł.

Gliński dodał, że MKiDN tworzy i ratuje ważne dla polskiego dziedzictwa instytucje kultury, angażuje się we współprodukcję filmów historycznych, wzbogaca kolekcję dzieł sztuki, chroni zabytki i cmentarze oraz wspomaga artystów i szkoły artystyczne.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search