31.08.2019 Rocznica porozumień sierpniowych. W Gdańsku powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Pr24"Solidarność", we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołała do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Umowę w tej sprawie podpisali w historycznej Sali BHP w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W Gdańsku powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności (IAR)

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Była to główna część obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Podczas uroczystości powołano również do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Ma on dbać o pamięć i dorobek "Solidarności" oraz promować jej dziedzictwo.

 

Wiceminister Jarosław Selin w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że potrzebne jest wzmocnienie ochrony dziedzictwa "Solidarności".

- To będzie instytut, który będzie poprzez klasyczne metody, wystawy, konferencje i seminaria [...] będzie promować ten kawałek polskiej historii, jakim była dekada lat 80. Będzie też przypominać korzenie, bo korzenie są oczywiście głębsze - mówił wiceminister.

Zadania, jakie będzie spełniał Instytut Dziedzictwa Solidarności, miało realizować Europejskie Centrum Solidarności. "Solidarność" twierdzi jednak, że instytucja ta jest obecnie tylko miejskim centrum i nie promuje idei związku. Zarzuca jej także upolitycznienie.

Jarosław Sellin nie chciał oceniać istniejącego w Gdańsku ECS. Podkreślił jednak, że nowy Instytut będzie odnosić się do wartości, które bliskie były uczestnikom strajków w 1980 roku.

 

Instytut Dziedzictwa Solidarności ma się zajmować upamiętnianiem i promowaniem dziedzictwa historycznego NSZZ "Solidarność". Nowa instytucja ma inicjować przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i naukowe nawiązujące do tradycji "Solidarności", wspierać badania historyczne i naukowe, włączać się w działania edukacyjne w duchu wartości "Solidarności".

Instytut ma też upowszechniać w świadomości międzynarodowej polskiego wkładu w obalenie systemu komunistycznego w Europie. Finansowanie placówki zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rada Instytutu składać się będzie z 21 osób. Wśród nich są: Sławomir Cenckiewicz, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Gwiazda, Adam Hlebowicz, Michał Karnowski i Andrzej Kołodziej.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search