29.08.2019 Minister: "Z Gdańska do Warszawy pociągiem w 2,5 godziny". Wiemy więcej o dużych inwestycjach kolejowych

radiogdanskBlisko 100 mln zł będzie kosztowała gruntowna przebudowa dworca i stacji Gdańsk Główny. W PKP podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. W czwartek odbyła się jej symboliczna inauguracja.
Rewitalizacja dworca ma na celu dwie rzeczy. Pierwsza to usprawnienie ruchu podróżnych, druga to przywrócenie budynkowi, który powstał 125 lat temu, dawnej świetności. Z myślą o podróżnych powstaną nowe windy i schody ruchome, zamontowany zostanie nowoczesny system informacji pasażerskiej. Powstanie również nowy tunel łączący halę dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz przystanki tramwajowe.

"ODTWORZONE DETALE"
- Bardzo cieszę się z tego, że w ramach tej rewitalizacji zostaną odtworzone rzeźbiarskie detale, witraże oraz stolarka okienna nawiązująca swoim wyglądem do tej z czasów, gdy dworzec budowano. Zamontowana zostanie też iluminacja świetlna, dzięki czemu dworzec będzie pięknie się prezentował także po zmroku - mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

BLISKO 100 MLN ZŁOTYCH
Prace potrwają do końca 2021 roku i pochłoną blisko 100 milionów złotych. - Politycy opozycji mówią, że w miastach, w których nie rządzi Prawo i Sprawiedliwość, nie ma rządowych inwestycji. Te prace są dowodem na to, że to nieprawda - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jednocześnie minister Adamczyk zapowiedział, że od grudnia pociągi między Trójmiastem a Warszawą pojadą z prędkością do 200 km/h, dzięki czemu podróż skróci się do 2,5 godz.

KOLEJNA DUŻA INWESTYCJA
W czwartek w Gdańsku odbyła się jeszcze jedna uroczystość związana z koleją. Oficjalnie zainaugurowano przebudowę stacji kolejowej Gdańsk Zaspa Towarowa. To część dużej inwestycji mającej poprawić dostęp pociągów do Portu Gdańsk.

- Dzięki pracom, które prowadzimy w różnych miejscach, pociągi najdłuższe oraz te posiadające największy nacisk na jedną oś będą mogły wjeżdżać do polskich portów. To będzie efekt naszych starań. Jesteśmy to winni naszym portom, jesteśmy to winni naszej gospodarce - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślał, że poprawienie dostępności kolejowej portów jest ważne w związku z wciąż rosnącymi przeładunkami.

- Chcemy w realnej perspektywie przeładować w gdańskim porcie 100 milionów ton. Tymczasem w tym roku powinniśmy przekroczyć 50 milionów. Aby dokonać tego przeskoku, infrastruktura drogowa i kolejowa są po prostu niezbędne - mówił Dariusz Drelich.

Wszystkie prace mające poprawić dostępność kolejową do Portu Gdańsk obejmują przebudowę ponad 70 kilometrów torów, 13 przejazdów kolejowo-drogowych oraz wymianę 221 rozjazdów.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search