23.08.2019 J. Sellin o Instytucie Dziedzictwa Solidarności: im więcej instytucji promujących najnowszą historię Polski, tym lepiej

papIm więcej instytucji, które zajmują się promocją najnowszej historii Polski, tym lepiej - powiedział w piątek w Gdańsku wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin o planie powołania Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Sellin podczas konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej potwierdził wcześniejsze informacje, że Instytutu Dziedzictwa Solidarności powstanie 31 sierpnia w 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Będzie on wspólną instytucją kultury powołaną przez NSZZ "Solidarność" oraz MKDiN.

"Głównym celem IDzS będzie badanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa i dorobku Solidarności, wielkiego ruchu lat 80., fenomenu na skalę światową. Bardzo wieloaspektowo - poprzez organizowanie wystaw, konferencji, debat, publikację książek, produkcję filmów. Myślę, że taki instytut jest potrzebny (...) Im więcej instytucji, które zajmują się promocją najnowszej historii Polski i również tej części, jaką była fascynująca historia Solidarności, tym lepiej" - ocenił Sellin.

"Walka o to, żeby świat też pamiętał o fenomenie polskiego oporu przeciwko komunizmowi, walce o niepodległość, w tej kluczowej dekadzie lat 80., kiedy to się skończyło sukcesem nie tylko naszym, ale też całej Europy Środkowowschodniej - o prawdę o tamtych czasach i znaczeniu tego ruchu - jest cały czas zadaniem aktualnym i m.in. instytut ma w tym dopomóc, żeby promować w świecie wiedzę o Solidarności" - powiedział.

Przypomniał, że przedstawiciele "S" nie zasiadają już w gremiach związanych z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. "Te decyzje zostały już podjęte: przedstawiciele związku zawodowego Solidarność wyszli z Rady ECS i Kolegium Historyczno-Programowego. Taki fakt nastąpił" - powiedział.

Jak mówił, "marzeniem Solidarności było posiadania instytucji, która mogłaby w sposób autoryzowany również przez obecny związek zawodowy +S+ badać i promować dziedzictwo Solidarności z lat 80. I stąd pomysł na powołania Instytutu Dziedzictwa Solidarności" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o ECS, to organizatorem jest przede wszystkim miasto Gdańsk - ma tam najwięcej wpływów, marszałek województwa pomorskiego i minister kultury i dziedzictwa narodowego, "i tutaj się nic nie zmieniło".

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search