23.08.2019 J. Sellin: zbliżamy się do rocznicy wybuchu II wojny - najbardziej emocjonalnej

papZbliżamy się do rocznicy najbardziej emocjonalnej, najbardziej przeżywanej przez społeczeństwo polskie, najistotniejszej, jeśli chodzi o polską politykę historyczną, czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - powiedział w piątek w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Podczas konferencji prasowej nt. programu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Sellin podkreślił, że rok ten obfitował w wiele ważnych rocznic.

"Obchodziliśmy 450-lecie Unii Lubelskiej, 100-lecie pierwszego powstania śląskiego, 30-lecie wydarzeń z 1989 r., 20-lecie obecności Polski w NATO, 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. To były niezwykle ważne wydarzenia" - powiedział Sellin.

"Zbliżamy się do rocznicy najbardziej emocjonalnej, najbardziej przeżywanej przez społeczeństwo polskie, najistotniejszej, jeśli chodzi o polską politykę historyczną i walkę, w ramach tej polityki, o prawdę, czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzisiejszy dzień to jest preludium do obchodów. Wiadomo, że 80 lat temu dwa reżimy totalitarne umówiły się na rozpoczęcie tej wojny. Stąd to dzisiejsze spotkanie" - dodał.

Wiceminister przypomniał, że dwa lata temu wykonano badania wśród Polaków o stanie świadomości historycznej. "Zaskoczył nas i potwierdził pewną intuicję jeden wynik. Zapytaliśmy Polaków m.in. o to o czym rozmawiają w domach, jeśli rozmawiają o historii. Ponad połowa odpowiedziała, że rozmawiają o latach II wojny światowej. To świadczy o tym, że to jest przeżycie niezwykłe, każda polska rodzina została tą tragedią dotknięta. Widać, że to jest ten moment w polskiej historii, który jest jednym z najważniejszych" - ocenił.

Sellin przypomniał również, że kilka lat temu uruchomiono w ministerstwie kultury konkurs na scenariusze na film fabularny dotyczący polskiej historii. "Na ponad 800 pomysłów, które przyszły na konkurs, połowa dotyczyła czasów II wojny światowej" - zauważył. "To też pokazuje, że mamy poczucie, że ani sobie, ani światu nie opowiedzieliśmy polskiego losu, polskiej historii czasów II wojny światowej, że nie wszystko zostało opowiedziane. Marzeniem bardzo wielu polskich filmowców jest to, żeby opowiadać historie z tego okresu" - dodał.

Zwrócił również uwagę na kilka wydarzeń w programie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej: w piątek rozpoczyna się konferencja międzynarodowa konferencja naukowa "Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej"; 1 września nastąpi otwarcie wystawy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej"; tego dnia odbędzie się również widowisko muzyczne "Tak zaczynała się wojna". 7 września odbędzie się mecz Gedanii z Lechią Lwów - drużyn, który miały rywalizować w 1939 r. Z kolei przy muzeum II Wojny Światowej nastąpi odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search