5.07.2019 SPÓR WOKÓŁ BUDOWY MUZEUM WESTERPLATTE

MaryjaNa terenach Westerplatte powstanie muzeum. Specustawa w tej sprawie przeszła przez Sejm. Platforma Obywatelska twierdzi, że to próba zawłaszczenia Westerplatte na obchody II wojny światowej. Rząd wytyka władzom Gdańska szereg zaniedbań i tłumaczy, że państwo w takich sytuacjach musi interweniować.

Do dziś Westerplatte nie zostało właściwie upamiętnione – po takie argumenty sięga rząd i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Uważam, że powinniśmy naprawdę milczeć i wstydzić się wszyscy jako Polacy za to, jak upamiętnione jest to miejsce w tej chwili – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rząd przygotował specustawę. Na terenach Westerplatte ma powstać muzeum, ale ze strony Platformy Obywatelskiej padają zarzuty, że to tylko pretekst.

– Wszyscy wiemy, że chcecie zawłaszczyć ten teren na obchody 80–lecia wybuchu II wojny światowej i urządzić tam swoją uroczystość – mówiła Małgorzata Chmiel, poseł PO-KO.

– Tam jest taki napis „Nigdy więcej wojny”. I chcę wam ten napis zadedykować, bo tą ustawą wprowadzacie dzisiaj w polskim parlamencie wojnę – podkreśliła Agnieszka Pomaska, poseł PO-KO.

– Jeżeli ktoś wszczyna wojny w tak świętym miejscu jak Westerplatte, to niestety samorząd lokalny przeciw rządowi polskiemu – zaznaczył Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Platforma Obywatelska mówi w tej sprawie jednym głosem z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

– Wiemy jedno, że metodami siłowymi, bo za takie należy uznać specustawę, państwo, które mieni się państwem polskim, ale jest de facto państwem jednej siły politycznej, chce wykorzystywać pamięć historyczną do bardzo konkretnego interesu politycznego – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

W mediach pojawiały się kolejne informacje o śmieciach, jakie zalegały na terenach Westerplatte. I to był główny zarzut, po jaki sięgał rząd, ale nie był w tej batalii osamotniony.

– Nie możecie z Westerplatte robić śmietnika – mówił Marek Jakubiak, poseł na Sejm RP.

Spór o tereny Westerplatte przerodził się w spór o historię.

– Nie można pozwolić na to, żeby relatywizować na niemiecką modłę historię, a obawiam się, że ci, którzy są z PO dokładnie tak by zrobili – zaznaczył Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekonywał, że rząd jest gotowy na współpracę z prezydent Gdańska. Tyle tylko, że współpracy – jak twierdził – nie chce druga strona. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że jest za budową muzeum, ale instytucja ma być współtworzona przez miasto i rząd.

– Prosimy prezydent miasta Gdańska, żeby oddelegowała swoich przedstawicieli do komitetu honorowego Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 – podkreślił Jarosław Sellin.

Taki komitet ma mieć wpływ na ostateczny kształt muzeum. Zresztą – jak tłumaczył Jarosław Sellin – miasto do dziś bojkotuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Więcej, nie ma swojego przedstawiciela w komitecie budowy pomnika Witolda Pileckiego.

– My porządkujemy i przywracamy pamięć w polskiej historii i pozwólcie nam to robić – apelował prof. Piotr Gliński.

Muzeum na Westerplatte ma kosztować ok. 100 mln zł. Odbudowane mają zostać obiekty, które służyły Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search