6.07.2019 Jarosław Sellin: udowadniamy, że można prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym historyczną

Pr24– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał. Wysłuchaj nagrania rozmowy

W Katowicach trwa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Jest to również okazja do dokonania podsumowań i ocen działalności poszczególnych resortów w ostatnich latach. Jarosław Sellin stwierdził, że jako przedstawiciel rządu jest dumny z tego, iż Polska może prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym politykę historyczną.

Specustawa o Westerplatte. Jarosław Sellin: rozwiązuje ona problemy wszystkich właścicieli
– Udowadniamy to w ostatnich czterech latach naszą pracą. Pokazujemy również, że mecenat państwa nad artystami oraz instytucjami kultury może być poważny. Zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5. Wreszcie mamy stabilne ponad 1 proc. budżetu państwa przeznaczanego na kulturę, co jest standardem w Unii Europejskiej, jednak nasze państwo bardzo długo nie osiągało takiego wyniku – wskazał na antenie Polskiego Radia 24.

Instytucje gwarantem skutecznej polityki historycznej

Skuteczną politykę kulturalną i historyczną można budować przez sprawnie i trwale funkcjonujące instytucje. Na ten aspekt uwagę zwrócił Jarosław Sellin. Zaznaczył, że jednym z wyróżników działalności ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego jest m.in. zwiększająca się liczba muzeów.

– Budowane jest Muzeum Historii Polski. W tym roku zostanie otwarte Muzeum Jana Pawła II, a w przyszłym poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Ponadto powstały m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Kresów w Lublinie, a także Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Efektywna polityka historyczna ma miejsce wtedy, gdy są instytucje. My te instytucje budujemy – zaznaczył.

Jarosław Sellin przyznał, że poprzednicy rządu Zjednoczonej Prawicy, reprezentujący establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. – To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną przez instytucje. My to wreszcie robimy – dodał wiceminister.

Brak wrażliwości na tematykę historyczną u rządzących Gdańskiem

Jednym z głównych celów na najbliższe lata jest dla ministerstwa kultury, a także dla rządu, budowa Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Jarosław Sellin podkreślił, że Polacy pytani o o najważniejsze miejsca, które kojarzą im się z II wojną światową, wskazują najpierw na Auschwitz-Birkenau, a potem właśnie na Westerplatte. Odniósł się również do braku możliwości porozumienia się z władzami Gdańska w sprawie budowy muzeum.
– To bardzo ważne miejsce dla Polaków i dla świata. Tymczasem władze Platformy Obywatelskiej i samorządowe, zdominowane przez to środowisko polityczne. zaniedbały ten teren. Odwiedzając Westerplatte turyści nie mają czego oglądać, niczego nie dowiedzą się na temat bitwy. Musi tam powstać muzeum plenerowe. To chcemy zrobić - zapewnił Sellin.

Wiceminister dodał także, że w środowisku politycznym, rządzącym Gdańskiem, brakuje wrażliwości na tematykę historyczną – Wyobrażenie o tym, na czym polega nowoczesność, postępowość i otwartość sprawia, że patriotyzm i historia jest dla jego przedstawicieli passe – stwierdził polityk.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search