03.07.2019 Jarosław Sellin: Muzeum Westerplatte jest w interesie Polski i świata

Pr24W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - W interesie Polski i świata jest to, żeby wspólnie zbudować muzeum - ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Projekt skrytykowali posłowie opozycji i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zabiega o jego wycofanie.

- W interesie Polski, Polaków, ale też świata, bo świat też wie o Westerplatte i kojarzy to miejsce, jest to, żeby wspólnie zbudować Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Przez ćwierć wieku zarządzania (terenem Westerplatte) (...) miasto Gdańsk tego nie zrealizowało, więc my, na zasadzie pomocniczości, razem z Gdańskiem chcemy to zrobić - powiedział Jarosław Sellin, który podziękował posłom PiS za wniesienie projektu dot. budowy nowego muzeum.

Wiceszef MKiDN podkreślił, że projekt ten daje szanse na zrealizowanie nie tylko marzenia, ale - jak ocenił - i potrzeby Polaków zorganizowania godnego plenerowego muzeum upamiętniającego heroizm polskich żołnierzy z września 1939 r.

- Ta specustawa i nasza wola, żeby zbudować godne muzeum plenerowe wzięły się stąd, że mamy niestety takie wrażenie, że władze miasta Gdańska o Westerplatte pamiętały tylko jeden dzień w roku, właśnie 1 września o godz. 4.45 - tłumaczył Sellin, dodając, że świadczy o tym stan tego miejsca, za którego zasadniczą część odpowiadają - terytorialnie i własnościowo - władze Gdańska. Podkreślił, że dawniej za stan Westerplatte przepraszał nawet śp. Paweł Adamowicz.

Specustawa przygotowana z uwagi na "interes publiczny"

Poseł PiS Jan Kilian mówił w debacie, że obrona Westerplatte zawsze kojarzyła się z walką o polską niepodległość.

- W rozważaniach o historii naszej ojczyzny słowo "Westerplatte" zawsze kojarzyło się z pierwszymi minutami II wojny światowej i z niezwykle zdeterminowaną walką obronną półwyspu Westerplatte, co należy ocenić jako walkę o niepodległość Polski - powiedział w Sejmie poseł Jan Kilian

Przypomniał też, że od pewnego czasu obchodom na Westerplatte kolejnych rocznic wybuchu wojny towarzyszy napięcie polityczne.

Według polityka specustawę przygotowano ze względu na "interes publiczny". Westerplatte od wielu lat bowiem jest zaniedbane przez władze Gdańska. - Gdański magistrat przekonuje, że Westerplatte należy do miasta. Nie, ten teren należy do Polski - kontynuował Kilian.

 

- Budowa Muzeum Westerplatte jest słuszną decyzją i skoro nie ma wyjścia, musi ją podjąć parlament i rząd przy pomocy koniecznych do tego instrumentów prawnych. Jest nią specustawa, która ma uporządkować strukturę właścicielską na półwyspie Westerplatte, bo bez uporządkowania tej sprawy inwestycja nie może się rozpocząć. Chcemy, żeby to muzeum powstało już za trzy, cztery lata. Należy się ono Polakom i światu - przyznał poseł PiS.

Do projektu ustawy przekonywał również poseł PiS Jerzy Polaczek. - Westerplatte i wojna obronna 1939 roku w sposób niewątpliwy zasługują na swoje muzeum - mówił. Zwrócił przy tym uwagę, że to powinno być szczególnie zrozumiałe w roku, w którym mija 80 lat od wybuchu wojny.

- Dzisiaj Westerplatte w zasadniczej części przeznaczone pod przyszłe muzeum nie opowiada w sposób pełny, adekwatny swojej historii - stwierdził Polaczek i przypomniał też, że planowana przez MKiDN inwestycja mająca poprawić obecny kształt Westerplatte sięga 150 mln zł.

Kukiz '15 za specustawą. Przeciw: PSL i Teraz!

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożył wniosek o odrzucenie projektu w całości. Posłanka Małgorzata Chmiel zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości zamiar przejęcia terenu Westerplatte dla politycznych celów obecnego rządu. Jej zdaniem rząd chce w tym roku "przejąć" uroczystość obchodów 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, "bo to kampania wyborcza".

Posłanka Platformy podkreśliła, że Westerplatte służyło i powinno służyć wszystkim Polakom szanującym bohaterstwo polskich żołnierzy, a nie manifestacjom jednej partii. Także luby PSL-UED oraz Teraz! opowiedziały się przeciwko.

Projekt ustawy poparł Klub Kukiz'15. Poseł Andrzej Kobylarz powiedział, że teren Westerplatte powinien zostać uporządkowany i zagospodarowany a pamięć bohaterów właściwie wyeksponowana. Dodał, że jeżeli Państwo chce dać 150 milionów złotych na ten cel, to dobrze ponieważ nikt tego terenu nigdzie nie zabierze, bez względu na to, kto jaka opcja polityczna będzie rządzić a w przyszłości "nie będzie problemów z jakimkolwiek samorządem".

Zgodnie z projektem, Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna. Szacunkowy koszt powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku ma wynieść 150 milionów złotych.

W związku ze zgłoszeniem poprawek i wniosków o odrzucenie, projekt ustawy przed głosowaniem na sali plenarnej wróci jeszcze do komisji.

©2005 - 2025 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search