22.12.2017 W Lublinie powstanie Muzeum Kresów. "To cud, że muzeum powstanie w tak symbolicznym miejscu"

onet logoTo już pewne – w miejscu Wydziału Politologii UMCS powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Nowa instytucja powstanie w przyszłym roku, natomiast przeprowadzka do pałacu Lubomirskich nastąpi w 2019 r. Muzeum skupi się głównie na okresie I Rzeczpospolitej.

Wicepremier i minister kultury przypomniał, że Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej było od dawna oczekiwane i wiele środowisk zwracało się z propozycją stworzenia takiej placówki. W przyszłości miałoby się stać samodzielną instytucją kultury. – W tej chwili chcemy, aby zostało powołane jako oddział Muzeum Lubelskiego, współprowadzonego przez nasze ministerstwo – mówi Piotr Gliński, minister kultury.

Pałac Lubomirskich znajduje się w centrum Lublin przy placu Litewskim. Obecnie korzystają z niego studenci Wydziału Politologii UMCS, jednak rektor uczelni prof. Stanisław Michałowski zdecydował się na sprzedanie budynku. Wydział przeniesie się w rejon miasteczka akademickiego UMCS, natomiast w pałacu znajdzie się właśnie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Ministerstwo uznało, że to miejsce idealnie nadaje się do powstania narodowej placówki. Nie bez znaczenia jest tu również Lublin, ponieważ za dwa lata będzie 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej. Dodatkowo w odległości około 100 metrów znajduje się pomnik tejże unii. - To cud, że muzeum powstanie w tak symbolicznym miejscu – uważa Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

W przyszłym roku muzeum zostanie powołane jako instytucja. Wówczas rozpocznie się merytoryczna praca. Instytucja wprowadzi się do pałacu w 2019 roku, kiedy ostatecznie Wydział Politologii UMCS przeniesie się do nowej siedziby. Sellin podkreśla, że w dużej mierze będą chcieli się skupić na okresie I Rzeczpospolitej. Znajdzie się w nim sporo informacji o ówczesnych twórcach kultury, politykach, wodzach, pałacach i zamkach. - Nie ma dzisiaj w Polsce takiej instytucji, która szczegółowo opowiadałaby o tym okresie – dodaje wiceminister kultury.

©2005 - 2021 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search