Dziesiąte posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów do spraw Zachowania Dziedzictwa Kulturowego, pod przewodnictwem wiceministrów kultury z Polski i Litwy: Jarosława Sellina i Renaldasa Augustinavičiusa odbyło się w dniach 17-18 bm. w Wilnie.
Tematyka spotkania dotyczyła współpracy między polskimi i litewskimi muzeami, archiwami oraz bibliotekami (również w kontekście przypadającej w 2018 r. 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba kraje), a także realizacji zapisów porozumienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, zawartego pomiędzy Narodowym Instytutem Dziedzictwa a Departamentem Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej.
Poruszono tematy związane z tworzeniem zainicjowanego przez Stronę litewską szlaku kulturowego Rady Europy „Europa Jagiellonica" oraz propozycjami nowych wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – obiektów związanych z historią Tatarów polsko-litewskich oraz modernistycznej architektury Kowna.
Eksperci omówili kwestie finansowanych przez MKiDN prac konserwatorskich w wileńskich kościołach zaplanowanych na rok 2017 oraz remontów polskich cmentarzy wojskowych.
Wśród remontowanych przy wsparciu MKiDN wileńskich zabytków znalazły się: podominikański p.w. Św. Ducha, bernardyński p.w. św. Franciszka i Bernarda, franciszkański p.w. Wniebowzięcia NMP oraz Cmentarz na Rossie. Renowacji mają także zostać poddane wojskowe cmentarze na Antopolu oraz Starej i Nowej Rossie.
W trakcie swojej wizyty w Wilnie Minister Jarosław Sellin złożył wizytę w Ponarach (miejscu masowych mordów polskiej i żydowskiej ludności Wilna), w Kaplicy Ostrobramskiej oraz na Cmentarzu na Rossie.