22.02.2017 Jarosław Sellin: pogrzeb Danuty Szaflarskiej będzie miał charakter państwowy

Pr24Sławę zyskała między innymi dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb", "Pora umierać". Jarosław Sellin podkreśla, że Danuta Szaflarska była symbolem polskiego aktorstwa. - Była osoba bardzo aktywną, do końca pracowała jako aktorka. Myślę, że została zapamiętana przez wszystkich Polaków ze względu na role, które grała - podkreśla Jarosław Sellin.

Powstanie, AK, "Zakazane piosenki"...
Danuta Szaflarska podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka pseudonim "Młynarzówna". Współorganizowała też wówczas słynne koncerty w murach Politechniki Warszawskiej. Po wojnie przez rok występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym.
W 1949 roku po likwidacji tej sceny, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, z którą była związana aż do śmierci. Aktorka została laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów - Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage". W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Nagrody i wyróżnienia
W 2009 roku Danuta Szaflarska otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego, a w 2013 roku dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło za "wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego". W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Superwiktora. W 2014-tym odebrała Diament Trójki, wyróżnienie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Aktorka była odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search