08.06.2019 PO I NOWOCZESNA KONTYNUUJĄ WSPÓŁPRACĘ W WYBORACH DO POLSKIEGO PARLAMENTU

MaryjaRady Krajowe Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej przyjęły w sobotę uchwałę o połączeniu klubów w Sejmie i budowie bloku na wybory parlamentarne. Prawo i Sprawiedliwość wskazuje, że nadal nie można w Polsce liczyć na merytoryczną opozycję.

Na Radzie Krajowej PO i Nowoczesnej padły kolejne obietnice.

– Gwarantuję wam jedność. Koalicja jest i będzie. Nie ma alternatywy dla zjednoczonej opozycji – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, zapowiadając zbudowanie wielkiego ruchu, który miałby zagwarantować zwycięstwo w jesiennych wyborach krajowych.

– Dwa środowiska polityczne Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – w wielu sprawach bardzo sobie bliskie, w kilku niekoniecznie – postanawiają, że dla dobra Polski i Polaków jeszcze mocniej poszukają tego, co nas łączy – mówiła liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, dodając, że KE „zbuduje program na miarę oczekiwań milionów Polek i Polaków”.

– PO ma cały czas ten sam program. Ten program to jest wielki krzyk „bić PiS” i nie sądzę, aby była w stanie wymyślić cokolwiek nowego – stwierdził Grzegorz Długi z Kukiz’15.

Poseł zaznaczył także, że ponowne zwieranie szyków KE nadal nie zapewnia spójności programowej tego tworu. PO po prostu wchłania co się da.

– Nowoczesna zawsze była ekspozytorem Platformy Obywatelskiej, była kołem ratunkowym dla Platformy Obywatelskiej. Jak przestała być potrzebna jako koło, to stała się częścią tego organizmu – wskazał polityk.

Jak wyraził się Grzegorz Schetyna: swój akces do Koalicji Obywatelskiej, Europejskiej i Samorządowej zgłosili też samorządowcy. A to już jest wizja, którą serwuje Donald Tusk.

– To jest propozycja całkowitej federalizacji Polski i ustroju, który jest sprzeczny z naszą tradycją, który jest niebezpieczny. Nie mówiąc o tym, że to by uniemożliwiło – wprowadzenie takich zmian ustrojowych – wprowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju – przestrzegał europoseł Adam Bielan.

Kluczenie w labiryncie poszukiwań słusznych rozwiązań jest coraz bardziej widoczne w koalicji PO i .Nowoczesnej – przyznaje z kolei politolog dr Tomasz Madras.

– Wydaje się, że Donald Tusk będzie takim recenzentem KE, będzie stał z boku, może wręcz będzie udawał dobrego doradcę, ale tak naprawdę chyba będzie się tam tlił konflikt – stwierdził dr Tomasz Madras.

PO przeżywa bardzo duży kryzys tożsamości – akcentuje Adam Bielan.

– Stąd tak łatwo było PO skręcić bardzo mocno w lewo, kiedy okazało się, że tam rzekomo jest więcej wyborców – powiedział europoseł.

Zawiązywanych nieustannie koalicji przez opozycję nie boi się PiS. Trochę tęsknimy do sytuacji, w której mielibyśmy opozycję merytoryczną, z którą można by było na odmienne wizje Polski się konfrontować. Spokojnie dyskutować, przedstawiać swoje argumenty – przyznaje Jarosław Sellin z PiS.

– Nie mamy do czynienia z taką opozycją. Mamy do czynienia z opozycją histeryczną, emocjonalną, rozbudzającą emocje. Natomiast nie mamy alternatywy programowej po stronie opozycyjnej, więc robimy swoje – zaznaczył Jarosław Sellin.

Już w lipcu duży kongres programowy PiS, na którym przedstawiony zostanie bilans dotychczasowych dokonań i plany na następne lata. Kongres będzie kolejnym uwiarygodnieniem w oczach Polaków na wybory parlamentarne w październiku – zapowiada Jarosław Sellin

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search