22.05.2019 Wiceminister na placu budowy książnicy prof. Labudy

gwe24Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyjechał do Wejherowa, aby zobaczyć postęp prac przy budowie Książnicy prof. Gerarda Labudy.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej I etap inwestycji współfinansowanej z budżetu państwa (utworzenie Książnicy prof. Gerarda Labudy) Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski i Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum, przedstawili główne założenia projektu.

- Pierwszy etap, czyli roboty budowlane, jest zakończony, teraz przechodzimy do kolejnego etapu – powiedział wicestarosta Jacek Thiel. - Projekt realizowany jest przez powiat wejherowski we współpracy z samorządami oraz przy współfinansowaniu z budżetu państwa. To pokazuje, że potrafimy zdobyć i wykorzystać środki unijne na promowanie i utrwalanie naszego dziedzictwa kulturowego. Obiekt będzie pełnił funkcję muzealną i biblioteczną – tu znajdą się zbiory wydawnicze, przekazane muzeum po śmierci profesora. Jednocześnie będzie to centrum edukacyjne, naukowe oraz wystawiennicze. Chcemy, aby ten unikatowy na skalę Pomorza i Polski projekt miał znaczenie zarówno dla Kaszub, jak i dla całego kraju.

Budynek, w którym powstaje książnica, został przekazany przez miasto Wejherowo w formie darowizny powiatowi. Został on całkowicie zmodernizowany i rozbudowany.

- Z zewnątrz nie wygląda na zbyt duży, ale wewnątrz jest wiele pomieszczeń i dużo miejsca, które będzie zagospodarowane – wyjaśnia Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. - Cieszę się, że wiele lat starań przynosi teraz wymierne, pozytywne efekty.

- Ta nowa instytucja kultury będzie z pewnością istotna dla całego Pomorza i Kaszub – powiedział wiceminister Jarosław Sellin. - Prof. Gerard Labuda jest postacią kultową dla historyków i badaczy kultury i zebrane przez niego dzieła mają ogromną wartość. Jestem wdzięczny władzom powiatu i miasta, że wpadły na taki pomysł, by stworzyć to wyjątkowe miejsce. Ta inwestycja jest świetnym dowodem na to, powiat wejherowski jest bardzo skuteczny w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

W konferencji uczestniczył także Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Wartość przedsięwzięcia to ponad 4,5 mln zł. Z tego niemal 1,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych, dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 520 tys. zł, wkład własny miasta Wejherowo – ponad 200 tys. zł, natomiast z budżetu powiatu wejherowskiego na ten cel przeznaczono niemal 2,6 mln zł.

Książnica ma być otwarta w październiku bieżącego roku.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search