20.05.2019 J. SELLIN: SPECUSTAWA MA UŁATWIĆ BUDOWĘ MUZEUM NA WESTERPLATTE

MaryjaRząd chce zbudować plenerowe muzeum na terenie półwyspu Westerplatte. W tym celu trzeba uporządkować sytuację własnościową gruntów. Pomóc w tym ma specustawa – powiedział na antenie Radiowej Jedynki wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W Sejmie jest już poselski projekt o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Przepisy pozwolą na szybsze przejęcie terenu od samorządu. Władze miasta jednak protestują.

-Mamy plan zbudowania takiego dobrego, ciekawego, plenerowego muzeum na terenie półwyspu Westerplatte, ale żeby to było możliwe, trzeba uporządkować sytuację własnościową na terenie Westerplatte. Na tym małym terenie, symbolicznym dla nas wszystkich, powszechnie znanym, kojarzonym również w świecie, jest pięciu właścicieli, w tym miasto Gdańsk. Nie da się tego muzeum zbudować, jeżeli jest takie rozproszenie własności. W związku z tym specustawa. Dziękuje za to moim kolegom z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, że taką ustawę wnieśli– powiedział Jarosław Sellin.

Politycy PiS-u podkreślają, że jest już zagwarantowane ok. 150 mln zł na budowę muzeum.

Własne plany co do Westerplatte ma także miasto Gdańsk. W myśl uchwały przyjętej przez radę miasta, w imieniu samorządu planowane przez miasto prace na terenie Westerplatte miałoby prowadzić Muzeum Gdańska.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search