18.05.2019 Atak na ambasadora Marka Magierowskiego i relacje polsko-izraelskie. Komentarze polityków

logo pr3Atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego sprawił, że znów mówi się szeroko o relacjach polsko-izraelskich. Do tego dochodzi kwestia ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego pozbawionego spadkobierców, którą – po uchwaleniu przez Kongres – podpisał prezydent USA Donald Trump. Do tych kwestii odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce". Wysłuchaj nagrania audycji

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem, do MSZ w środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu. W piątek prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina napisał, że z najwyższym zaniepokojeniem przyjął wiadomość o ataku. Podkreślił, że akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec Polski.

Jarosław Sellin zauważył, że ustawa 447 jest problemem nie izraelskim, ale amerykańskim. – Kongres stworzył ją po to, by przygotować raport i przekazać amerykańskiemu ministerstwu spraw zagranicznych w celu monitorowania przez nie restytucji mienia po ofiarach Holokaustu – powiedział. Dodał, że nie wiązałby ustawy 447 z wzmacnianiem obecności amerykańskiej w Polsce. – Dlatego że jest to w interesie USA – zaznaczył.

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search