6.05.2019 Jarosław Sellin: nie będziemy płacić za niemieckie zbrodnie

Pr24- Takie jest nasze stanowisko. Polska za zbrodnie niemieckie nikomu niczego płacić nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wysłuchaj nagrania audycji

Wiceminister kultury odniósł się w ten sposób do wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku mówił, "że Polska żadnych zobowiązań wojennych nie ma - i to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości". Dodał, że "to nam należy zapłacić". - To nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni - zaznaczył.

Przemawiający po Kaczyńskim premier Mateusz Morawiecki również podkreślił, że "my byliśmy tutaj najbardziej mordowanymi ofiarami". - I nigdy się nie zgodzimy na jakiekolwiek wypłaty dla kogokolwiek z tego powodu, jakiekolwiek odszkodowania - oświadczył. - Znajdziemy odpowiednie formuły prawne i tak długo, jak będziemy odpowiadali za życie polityczne, to te regulacje, legislacja, którą my wdrożymy, nie będzie na pewno odpowiedzią na jakiekolwiek roszczenia z jakiejkolwiek strony. Nie pozwolimy na to - zaznaczył szef rządu.

Jarosław Sellin nie wykluczył rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie. Jego zdaniem histeria wokół ustawy 447 jest nadmierna. - Wewnętrzne dyskusje w USA nie przekładają się na prawo międzynarodowe, tym bardziej w Polsce. Zasada wynikająca jeszcze z prawa rzymskiego, że mienie bezspadkowe przypada Skarbowi Państwa, obowiązuje wszędzie. Nie widzę powodu, żeby trzeba było tworzyć od niej wyjątek, zwłaszcza w Polsce - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Wiceminister kultury przypomniał również, że ws. reparacji pracuje podkomisja sejmowa Arkadiusza Mularczyka. Jej zdaniem jest przygotowanie "eksperckiego dokumentu", który ma ocenić skalę zniszczeń i ewentualnych roszczeń. - Konkluzją pracy podkomisji powinien być raport, którego będzie można użyć w relacjach władz wykonawczych Polski i Niemiec, żeby podjąć poważną rozmowę. Myślę, że raport powstanie jeszcze w tej kadencji. Na pewno będzie to dobra podstawa do rozważań, w jakiej formie zacząć z Niemcami na ten temat rozmawiać - podkreślił Jarosław Sellin

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search