26.04.2019 Jarosław Sellin: II wojna światowa to najbardziej dramatyczne wydarzenie w historii Polski

- W dziejach Polski II wojna światowa jest wydarzeniem najbardziej traumatycznym - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w piątek w Gdańsku na spotkaniu, na którym zaprezentowano najważniejsze punkty obchodów 80. rocznicy wybuchu tego konfliktu.

Konferencja prasowa, na której przedstawiono program uroczystości i przedsięwzięć związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyła się w piątek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W konferencji udział wzięli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki, który jest też pełnomocnikiem ministerstwa kultury ds. obchodów rocznicy wybuchu II wojny.

Wiceminister: Polacy często rozmawiają o II wojnie światowej
Jak zaznaczył Jarosław Sellin, trwający właśnie rok będzie "brzemienny w rocznice". Przypomniał, że m.in. w czerwcu będzie miała miejsce 30. rocznica wyborów z 1989 r., której obchody resort chce połączyć z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, a w lipcu z kolei przypadnie 450. rocznica Unii Lubelskiej.

Jednak, jak podkreślił Jarosław Sellin, "z punktu widzenia emocjonalnego" dla Polaków najważniejszą rocznicą będzie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiceminister kultury przypomniał, że - według niedawno przeprowadzonych przez resort kultury badań - co druga rozmowa Polaków związana z historią kraju, dotyczy właśnie II wojny światowej.

- Polacy rozmawiają o czasach II wojny światowej prawdopodobnie dlatego, że jest o czym, niestety, opowiadać. Każda polska rodzina ma o czym opowiadać, a to są opowieści dramatyczne, tragiczne, choć czasami fascynujące. One są w pamięci rodzin, w dokumentach, na zdjęciach, którymi dysponujemy w archiwach rodzinnych – powiedział Jarosław Sellin.

Dodał, że wyniki badań są kolejnym dowodem na to, że "II wojna światowa w całokształcie chyba dziejów Polski, 1000-letnich dziejów Polski, jest wydarzeniem najbardziej dramatycznym, najbardziej traumatycznym, gdzie każda polska rodzina ucierpiała, każda polska rodzina została tą historią dotknięta".

- Wszyscy mamy coś do opowiedzenia na temat tych sześciu lat i mamy poczucie, że wtedy naprawdę stanęliśmy jako naród na skraju fizycznej egzystencji. Wydaje mi się, że również z tego względu, ze względu na tą emocjonalną wrażliwość Polaków, powinniśmy obchodzić takie rocznice, jak 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - powiedział Jarosław Sellin.

"Pierwsi stawiliśmy opór dwóm totalitaryzmom"
Wiceminister kultury przypomniał, że ten światowy konflikt "zaczął się tutaj w Polsce - w Gdańsku, na Westerplatte, w Wieluniu". - A potem trwał już na wszystkich frontach, gdzie armia niemiecka wkroczyła. Następnie 17 września armia sowiecka i my stawiliśmy pierwsi opór dwóm straszliwym totalitaryzmom, najstraszniejszym chyba w dziejach ludzkości, które nas wzięły w kleszcze. Od początku się z nimi biliśmy i biliśmy się do samego końca. Trzeba o tym światu przypominać, trzeba o tym opowiadać, a rocznice są właśnie taką okazją do tego, żeby to robić - powiedział też Jarosław Sellin.

Dodał, że 1 września na Westerplatte odbędzie się "godna ceremonia z udziałem najwyższych władz państwowych". Wiceminister zaznaczył, że to nie jego resort zajmuje się organizacją uroczystości i zapraszaniem gości, którzy wezmą w niej udział, ale dodał, że - według wiedzy, jaką posiada - swój udział w niej potwierdził prezydent Niemiec.

Jarosław Sellin przypomniał też, że niebawem na ekrany polskich kin wejdzie kilka filmów związanych z historią II wojny światowej, w tym obrazy opowiadające o rotmistrzu Witoldzie Pileckiem, Brunonie Schulzu oraz Katyniu. - Ruszyło się w polskim filmie historycznym. Właściwie nie będzie już teraz sezonu ani jesiennego, ani wiosennego, by podczas niego nie pojawiła się jakaś premiera polskiego filmu historycznego, wśród których znajdą się również filmy dotyczące II wojny światowej - podkreślił Jarosław Sellin.

W Gdańsku będzie multimedialne widowisko

Z kolei Karol Nawrocki poinformował, że główne obchody związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce między 23 sierpnia a 17 września. Podkreślił, że pierwsze rocznicowe projekty będą miały miejsce w maju. Wyjaśnił, że 8 maja w Pekinie otwarta ma zostać wystawa zdjęć poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie okupacji niemieckiej, z kolei 18 maja w kilku miastach w Polsce, w tym Gdańsku, Lublinie, Szczecinie, Katowicach i Warszawie, ruszy zbiórka eksponatów związanych ze światowym konfliktem.

Karol Nawrocki poinformował, że 23 sierpnia w sąsiedztwie gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się specjalne 20-minutowe multimedialne widowisko przygotowywane przez uznaną brytyjską firmę, poświęcone podpisaniu Paktu Ribbentrop-Mołotow. Tego dnia zaplanowana jest też międzynarodowa konferencja pt. "Pakt dla wojny". - Nastomiast 1 września w gdańskim muzeum otwarta zostanie wystawa czasowa pt. "Walka i cierpienie", która będzie prezentowana w placówce do 2021 r. Równocześnie w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie mają być prezentowane wystawy panelowe pt. "Poland first to fight", opowiadające tę samą historię, co "wystawa matka" prezentowana w gdańskiej placówce - powiedział.

Z kolei na wieczór 1 września gdańskie muzeum przygotowuje specjalny koncert, a na 17 września zaplanowano odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, który to monument stanie na placu przy muzeum.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search