16.04.2019 J. Sellin o Notre-Dame: wszyscy możemy powiedzieć, że to jest nasza katedra

papWszyscy możemy powiedzieć, że to jest nasza katedra, nasza w sensie wszystkich Europejczyków i wszystkich chrześcijan - powiedział we wtorek o paryskiej katedrze Notre-Dame wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zadeklarował pomoc polskich specjalistów i konserwatorów w jej odbudowie.

Pożar, który wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że - jak podali strażacy - struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Płomienie zauważono w poniedziałek przed godziną 19 i wkrótce zdjęcia pożaru obiegły media. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

"Myślę, że wszyscy możemy powiedzieć, że to jest nasza katedra, nasza w sensie wszystkich Europejczyków i wszystkich chrześcijan. Tak patrzymy na to, co się dzieje i czujemy pewną współodpowiedzialność za to, co w przyszłości ma się zdarzyć, krótko mówiąc, chcemy dopomóc w odbudowie i konserwacji katedry Notre Dame, chętnie przecież przez Polaków odwiedzanej" - zadeklarował na konferencji prasowej w KPRM Sellin.

Przypomniał, że od grudnia 2018 r. w katedrze istnieje kaplica polska, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

"W imieniu państwa polskiego możemy zadeklarować, że jesteśmy otwarci na pomoc w postaci pracy naszych specjalistów od ratowania i konserwacji zabytków ruchomych, ale również oczywiście naszych specjalistów od architektury gotyku, żeby można było dopomóc Francuzom w odbudowie tych elementów, które zostały tam uszkodzone" - zapewnił Sellin.

Podkreślił, że Polska posiada "jedną z najlepszych szkół konserwacji zabytków w świecie, bardzo cenieni są polscy konserwatorzy zabytków, mamy wyspecjalizowany instytut - Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, który może też swoich specjalistów wysłać i dopomóc w oszacowaniu strat i potrzeb, które są konieczne do odbudowy katedry".

Wiceszef MKiDN przypomniał, że w 2018 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja, w której trakcie przyjęto tzw. Rekomendację Warszawską ws. odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury. "W oparciu również o tę Rekomendację, o te wypracowane standardy międzynarodowych ekspertów w Warszawie w ubiegłym roku, w ramach tej Rekomendacji, będziemy też mogli dopomóc Francji, Francuzom w odbudowie tej katedry. Taką deklarację, jako państwo polskie składamy. Na pewno nie będziemy wobec tego faktu, wobec tej tragedii obojętni" - zaznaczył wiceminister kultury.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search