04.04.2019 Wiceminister kultury: liczę, że rząd porozumie się z nauczycielami, bo są do tego podstawy

logo pr1- Jestem optymistą, jeśli chodzi o dalsze rozmowy rządu z nauczycielami. Liczę, że dojdzie do porozumienia, bo są ku temu podstawy - powiedział w "Sygnałach dnia" Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Wysłuchaj nagrania audycji 

Na początku tygodnia Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofały się z żądania podwyżki o 1000 zł od stycznia tego roku, na rzecz 30-procentowego wzrostu wynagrodzeń. Oznacza to, według związkowców, zwiększenie uposażenia nauczyciela stażysty o 720-730 zł miesięcznie, zaś w przypadku nauczyciela dyplomowanego - ok. 990 zł. W związku z tym w środę nadzwyczajnie obradowało prezydium Rady Dialogu Społecznego. Po jego zakończeniu wicepremier Beata Szydło ogłosiła, że rozmowy kontynuowane będą w piątek rano, kiedy rząd zaprezentuje nową propozycję i ustosunkuje się do propozycji strony społecznej.

- Jestem optymistą, jeśli chodzi o dalsze rozmowy rządu z nauczycielami. Skoro one prawie codziennie się odbywają, to znaczy, że obie strony są nimi zainteresowane. Liczę, że dojdzie do porozumienia, bo są ku temu podstawy. W historii Polski nie było bowiem jeszcze rządu, który chciałby tak systemowo i systematycznie rozwiązywać bolesny problem niskich wynagrodzeń nauczycieli - podkreślił Jarosław Sellin.

Jego zdaniem oferta rządu przedstawiana drugiej stronie jest solidna. - Są przecież zapowiedzi poprawiania całej sytuacji w przyszłości, a my jesteśmy wiarygodnym środowiskiem politycznym. Jeśli coś zapowiadamy, później to realizujemy. Udowodniliśmy to w ostatnich czterech latach. Liczę więc, że nauczyciele i reprezentujący ich liderzy związkowi to docenią i nie dojdzie do strajku - powiedział wiceminister kultury.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Jarosław Sellin mówił również na temat wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów, a także o unijnej dyrektywie cyfrowej zwanej ACTA2.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search