27.01.2019 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Pr24Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej ustanowiło go 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman podkreśla, że jest to wyjątkowa data dla całego świata i społeczności żydowskiej, a obóz Auschwitz - Birkenau przywołuje "potworne skojarzenia".

Od hymnu i złożenia wieńców pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 przez byłych więźniów i dyrektora @AuschwitzMuseum rozpoczęły się obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

- Dla Żydów, dla każdego myślącego człowieka, jest to moment zadumy, że coś takiego się stało - mówi Artur Hofman. Podkreśla, że pamięć jest ważna także dlatego, że ofiarom zależało o tym, aby o nich nie zapomnieć.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreśla, że w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka.

Jak mówi, człowiek wymyśla czasem straszliwe ideologie, a w tym przypadku mieliśmy do czynienia z konsekwencjami zawładnięcia taką ideologią jednego narodu. - A była to ideologia nienawiści, barbarzyństwa i zaowocowała pogardą dla ludzi, mordowaniem ludzi na skalę masową - mówi wiceminister. - Trzeba pamiętać, że słowa mają swoje konsekwencje, ideologie mają konsekwencje i mogą doprowadzić do masowego zabijania - mówił.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search