"Uważamy, że trzeba upamiętnić 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, bo ona była akurat 2 czerwca - te słynne słowa w Warszawie: 'Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi' padły 2 czerwca 1979 roku. I to był moim zdaniem początek drogi - wtedy się policzyliśmy, wtedy zobaczyliśmy, jak wielu nas jest" - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury podkreślał, że pielgrzymka papieża to był też początek drogi "Solidarności". Wybuchła chwilę później i potem walczyła przez 10 lat, wygrała 4 czerwca 1989 roku z komunistami - stwierdził dodając, że rząd ma "ambitne plany" w tym zakresie. Będziemy proponować zarówno wydarzenia o charakterze ceremonii państwowych, jak i wydarzenia dla ludzi o charakterze imprez kulturalnych - tłumaczył gość Marcina Zaborskiego.
Sellin o wyborach w Gdańsku: Nie popieramy Dulkiewicz
W Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o to, jak powinni się zachować wyborcy Prawa i Sprawiedliwości podczas wyborów na prezydenta Gdańska. Z naszej strony wyszedł klarowny komunikat. Nie wystawiamy kandydata, uważam, że pani Dulkiewicz powinna - i zdecydowała się na to - kontynuować misję tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, ale też nie jest tak, że politycznie popieramy panią Dulkiewicz. Politycznie jej nie popieramy, ponieważ jesteśmy krytyczni wobec różnych elementów polityki w mieście... - mówił polityk.
Dopytywany czy jego zdaniem wyborcy PiS powinni iść na wybory na prezydenta Gdańska, czy zostać w domu, odpowiedział: Ja uważam, że każdy powinien indywidualnie tę sprawę rozstrzygać. Jeśli wyborcy zapytają czy politycznie popieramy panią Dulkiewicz, to powiem, że nie. Dwukrotnie rozmawiałem telefonicznie z panią komisarz (...). Dosyć pragmatycznie umówiliśmy się na rozmowę o instytucjach kultury w Gdańsku
Marcin Zaborski pytał też swojego gościa o powody nieobecności Jarosława Kaczyńskiego podczas pogrzebu Pawła Adamowicza w Gdańsku. To były indywidualne decyzje, kto w tym pogrzebie bierze udział. Reprezentacja mojego środowiska była na bardzo wysokim szczeblu - mówił Sellin. Wiceminister kultury stwierdził, że nie chce oceniać tej sprawy, ale "z wypowiedzi publicznych - również pani Dulkiewicz i przedstawicieli rodziny pana Pawła Adamowicza - wynika, że nie było zbyt intensywnej woli nadmiaru obecności naszego środowiska politycznego".
Sellin odniósł się również do braku Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego. To był absolutny przypadek i nieporozumienie jeśli chodzi o moment rozpoczęcia obrad Sejmu. Dopytywany o to, czy w takim momencie nie należało powiedzieć przepraszam, stwierdził: Pan marszałek Terlecki przeprosił.
Czekamy na werdykt ostateczny, ale same nominacje są dużym sukcesem. Jak artyści wrócą do kraju, to pewnie coś zaproponujemy - tak na pytanie o to, jak rząd planuje uhonorować twórców filmu "Zimna wojny" odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jarosław Sellin. Film jest nominowany do Oscarów w trzech kategoriach. "Na pewno będziemy im w różnej formie gratulować tych nominacji, a mam nadzieję, że też nagród" - dodał wiceminister kultury i wyjaśnił, że w tej chwili ani rząd, ani Polski Instytut Sztuki Filmowej na tym etapie nie może wspomóc promocji filmu.