13.12.2018 Plac Zamkowy. Odsłonięto tablicę pamięci Michała Landego

wyborczaNa kamienicy Johna przy placu Zamkowym, w pobliżu miejsca, w którym 8 kwietnia 1861 r. padł podczas antyrosyjskiej demonstracji trafiony kulą żydowski gimnazjalista Michał Landy, zawisła poświęcona mu tablica. W środę uroczyście odsłonili ją wiceminister kultury Jarosław Sellin i redaktor Grzegorz Lindenberg, krewny Landego.

Wykonana z piaskowca tablica z wykutą inskrypcją po polsku i angielsku powstała staraniem Społecznego Komitetu im. Michała Landego, przy wsparciu Żydowskiego Instytutu Historycznego. W realizację inicjatywy finansowo zaangażowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Rad jestem, że jego patriotyczna postawa i bohaterski czyn zostały uwiecznione w miejscu przypominającym jedno z wydarzeń składających się na polskie dziedzictwo narodowe, w jednym z takich miejsc, które przypominają o braterstwie naszych narodów: polskiego i żydowskiego – podkreślił Jarosław Sellin.

„Żydowie polscy”
Michał Landy (1844-1861) był synem żydowskiego kupca drzewnego. Uczęszczał do Szkoły Rabinów i Gimnazjum Realnego w Warszawie. 8 kwietnia 1861 r. wziął udział w pogrzebie sybiraka Ksawerego Stobnickiego, który przerodził się w manifestację patriotyczną. Na placu Zamkowym demonstranci zostali zaatakowani przez Kozaków. Landy szedł w czołówce procesji. Gdy kozacka kula dosięgła idącego obok zakonnika, gimnazjalista przejął niesiony przez niego krzyż. Wtedy sam został śmiertelnie postrzelony. Przewieziony do Szpitala św. Rocha, zmarł następnego dnia.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search