22.11.2018 Prawie wszyscy Polacy uważają się za patriotów

rp pl logoCo najmniej 6 milionów osób uczestniczyło aktywnie w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Centrum Kultury przez firmę Kantar Public zaraz po zakończeniu świętowania 11 listopada wynika, że niemal wszyscy badani, czyli 95,2 proc., wiedzieli, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zdaniem Jarosława Sellina, wiceministra kultury, badania te wskazują też, że poczucie wspólnoty wśród Polaków jest bardzo duże, a jednocześnie święto 11 listopada jest wśród Polaków bardzo rozpoznawalne. – Wśród wszystkich świąt narodowych jest najważniejsze, kolejne to obchody Konstytucji 3 maja oraz wybuchu Powstania Warszawskiego – przypomina Sellin.

 

Z badań wynika, że tego dnia aż na 74 proc. budynków, w których mieszkają respondenci, zostały wywieszone flagi narodowe. Niemal wszyscy – 99,1 proc. wskazań – są przekonani, że darzymy szacunkiem godło, flagę i hymn narodowy. Chociaż wiceminister Sellin dodaje, że demonstrowanie patriotyzmu przyjmuje też inne formy, np. uczestnictwa we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, odwiedzaniu muzeów, a także pomników, kwater wojennych. – To również udział w licznych marszach, nie tylko w Warszawie – dodaje Sellin.

– Ten dzień był wyjątkowy dla większości Polaków – dodaje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Tak wskazało 74,9 proc. pytanych. 11 listopada aż 57,7 proc. badanych odczuwało szczególne emocje. Jakie? – Dumę – 26 proc. wskazań, radość – 24 proc., i wzruszenie – 16 proc. – opisuje Jarosław Sellin. Jednak 6 proc. wskazało, że był to też strach. Zdaniem 72,1 proc. badanych obchody tego święta bardziej łączą, niż dzielą (16,4 proc. wskazań). – Nie jest prawdą, że mamy do czynienia z dwoma Polskami – zaznacza Sellin.

Co czwarty badany (26,7 proc.) wskazał, że brał udział w wydarzeniach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Sellin szacuje, że ok. 6 mln osób uczestniczyło w różnych wydarzeniach związanych z tą rocznicą w weekend 10–11 listopada.

Prof. Rafał Wiśniewski przypomina, że 11 listopada 300 tys. osób świętowało niepodległość na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a dzień wcześniej odbył się koncert na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie, w którym uczestniczyło 40 tys. osób, a 7 mln oglądało go w telewizorach.

Reklama
– Generalnie tego dnia towarzyszyły nam pozytywne emocje, był to dzień radości, wzruszeń. Było to święto rodzinne – ocenia prof. Rafał Wiśniewski.

Z kolei Jan Kowalski, dyrektor biura programu „Niepodległa", dodaje, że w tysiącu miejscach w Polsce i innych krajach 11 listopada w południe został odśpiewany hymn Polski.

– 62 tys. uczniów w 300 szkołach kilka dni wcześniej także zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego – dodaje prof. Wiśniewski.

W ocenie Jana Kowalskiego Polacy chcą świętować tę rocznicę w swoich małych ojczyznach. – Program obchodów był realizowany od początku roku i będzie trwał do 2020 r. – dodaje. Na przykład od 23 listopada do 1 grudnia 2018 r. zostanie zorganizowany w Warszawie festiwal muzyczny EUFONIE. – Program obejmuje też m.in. rocznice powstań śląskich, powstania wielkopolskiego, wojnę z bolszewikami, a także o granice – dodaje Jarosław Sellin.

Dla większości respondentów ważne jest dzisiaj być patriotą – tak wskazało 88,9 proc. respondentów. Co istotne, w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przez TNS Polska z 2016 r. odsetek tak odpowiadających osób wzrósł o prawie 17 proc. Z kolei aż 93 proc. badanych uważa się za patriotkę lub patriotę.

Badanie zrealizowane na potrzeby wieloletniego programu rządowego „Niepodległa '18", zostało przeprowadzone przez Kantar Public metodą CATI, w okresie 13-15 listopada 2018 rok

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search