- Pan prezydent jest obywatelem naszego kraju i jeżeli zostanie wezwany przez prokuraturę, przez sąd, będzie zeznawał, będzie świadkiem - powiedział w "Śniadaniu w Polsat News" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się w ten sposób do słów mecenasa Romana Giertycha, który stwierdził, że prezydent Andrzej Duda powinien być jednym z najważniejszych świadków przesłuchanych ws. afery KNF. Zobacz nagranie programu
Nie wpuścili polityków opozycji do KNF. Instytucji nie obejmuje ustawa o wykonywaniu mandatu posła
Nie wpuścili polityków opozycji do KNF. Instytucji nie obejmuje ustawa o wykonywaniu mandatu posła
Mecenas Roman Giertych zapowiedział w sobotę na Facebooku, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zarejestrowane w lipcu br. Według Giertycha, jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani", będzie prezydent Andrzej Duda.
"W świetle deklaracji prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF (Zdzisława Sokala - red.) staje bowiem zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym. Stąd jednym z najważniejszych świadków, którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach, będzie Andrzej Duda - prezydent RP" - napisał pełnomocnik Czarneckiego na Facebooku.
"Prezydent ma zaufanie do Sokala"
Prezydencki minister Andrzej Dera podkreślił w "Śniadaniu w Polsat News", że prezydent Duda "ma zaufanie do Zdzisława Sokala". Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta stwierdził ponadto, że cała sprawa to "nieudolna próba robienia afery z pewnych procesów, które występują w prawie unijnym i są wykonywane w innych państwach".
Dera nawiązał do procesu przejmowania banku "za złotówkę". - Parę lat temu szósty bank Hiszpanii został przejęty za 1 euro przez Santandera. Właśnie w postępowaniu takim, że nawet Europejski Bank (Centralny - red.) zalecał tego typu przejęcie - dodał.
- Jest to procedura zgodna z prawem (...) Ta procedura funkcjonuje w dzisiejszym świecie finansowym - dodał.
Prezydencki minister stwierdził ponadto, że "to nie Roman Giertych będzie uważał, kto jest świadkiem, a kto nie".
- Pan prezydent jest obywatelem naszego kraju i jeżeli zostanie wezwany przez prokuraturę, przez sąd, będzie zeznawał, będzie świadkiem -powiedział Dera.
"Giertych chce się zemścić na Kaczyńskim"
Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) stwierdził z kolei, że Giertych "dostarcza paliwa politycznego totalnej opozycji".
- Giertych to takie chodzące zombie, które za cel swojej polityki, bo jakąś tam politykę uprawia, postanowił sobie zemścić się na Jarosławie Kaczyńskim, bo Jarosław Kaczyński skutecznie go wyeliminował z wpływów w dużej polityce - dodał polityk PiS.
Jak stwierdził, "Lezek Czarnecki był związany ze służbami specjalnymi PRL i zrobił biznes w dużej mierze na szaleństwie lat 90.".
Sellin podkreślił przy tym, że nie lekceważy tego, co zostało ujawnione, a działania byłego szefa KNF uważa za "niewłaściwe i skandaliczne".
"Premier Szydło powiedziałaby, że »mu się należało«?"
- Widać, że państwo PiS trzęsie się w posadach - stwierdził Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Wielu Polaków zadaje sobie pytanie: czy Polską rządzi jeszcze jakiś rząd, czy rządzi, mówiąc wprost, grupa przestępcza? - dodała.
Jak podkreśliła, "nominant premier Beaty Szydło miał żądać łapówki w wysokości 40 mln zł". - Czy teraz premier Szydło, która lekką ręką rozdawała jeszcze niedawno dziesiątki tysiące złotych PiS-owskim ministrom, teraz też wyszłaby na mównicę i powiedziała: bo mu się należało? - pytała posłanka Nowoczesnej.
Gasiuk-Pihowicz zaznaczyła, że 40 mln zł to tyle, "ile polski nauczyciel musiałby pracować tysiąc lat".
Klub Kukiza poparłby wniosek o powołanie komisji śledczej
Elżbieta Zielińska (Kukiz'15) stwierdziła, że jej klub poparłby wniosek o powołanie komisji śledczej ws. wyjaśnienia afery KNF. - Myślę, że nie powinno się traktować tej afery jako afery jednego chciwego urzędnika - dodała.
Posłanka powiedziała, że nie ma poczucie, że służby rzeczywiście zadziałały tak, jak powinny. - Miejmy świadomość, że całe zdarzenie miało miejsce w marcu - podkreśliła.
Zdaniem Zielińskiej, "rodzi się pytanie, czy przez ten czas cokolwiek dochodziło do służb, że w tych instytucjach mogą się dziać tego typu zdarzenia".
Posłanka Kukiz'15 zauważyła również, że Leszek Czarnecki zwlekał ze zgłoszeniem sprawy do prokuratury. - Zataił przestępstwo - stwierdziła Zielińska.
"Znowu dziennikarze wyręczyli służby"
- To jest wielka afera, w odróżnieniu od tego, co mówi premier Mateusz Morawiecki - stwierdził Marcin Kierwiński (PO).
Poseł Platformy podkreślił, że "państwo nie zadziałało", "znowu dziennikarze wyręczyli służby". - CBA nie zdążyło wejść do KNF nim z Singapuru wrócił prezes - dodał.
Kierwiński zwrócił także uwagę na fakt, że poseł, który złożył poprawkę, która pozwala przejmować banki "za złotówkę", "nie wie, dlaczego ją złożył".
- Wszystko to wygląda na zorganizowany układ, na pajęczynę - stwierdził poseł PO.