19.10.2018 Tysiące wydarzeń w Polsce na stulecie odzyskania niepodległości

Pr24Tysiące wydarzeń odbywa się w całej Polsce z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreśla, że są to różnego rodzaju imprezy - od wystaw i koncertów, poprzez warsztaty edukacyjne po tematyczne biegi terenowe i zajęcia kulinarne o historii polskiej kuchni.

"W ramach realizacji wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" dzieje się bardzo wiele rzeczy. Najbardziej cieszy mnie to, że zaplanowano mnóstwo wydarzeń na poziomie lokalnym i regionalnym. W sumie od ubiegłego roku mieliśmy już ponad 3 tysiące 800 wydarzeń zgłoszonych. Bardzo nas to cieszy, bo to znaczy, że praktycznie, przeciętnie w każdej gminie jakieś wydarzenie jest, w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście, ale też oczywiście realizujemy programy centralne" - powiedział Jarosław Sellin.

Kulminację tych imprez zaplanowano na weekend 10-11 listopada. W stolicy 10 listopada odbędzie się wielki Koncert dla Niepodległej na Stadionie Narodowym, transmitowany przez Polskie Radio i telewizję publiczną. Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpią znani artyści - m.in. Aleksandra Kurzak, Natalia Sikora, Adam Bałdych i Warszawskie Combo Taneczne. W repertuarze zaplanowano utwory zarówno z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czasów II wojny światowej, jak i lat 60. ubiegłego wieku oraz ery polskiego rocka. Koncert na Stadionie będzie mogło oglądać 50 tysięcy osób.

Bezpłatne bilety na koncert trzeba zamówić na stronie niepodlegla.gov.pl oraz w systemach rezerwacyjnych PGE Narodowy. Wydarzenie zakończy się wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego i będzie to przedsmak akcji, która nastąpi 11 listopada w samo południe "Niepodległa do Hymnu" - to jest ogólnopolskiego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski dodał, że stacje radiowe i telewizyjne swoje informacje o godzinie 12.00 rozpoczną od wyemitowania hymnu. „Mamy już taką deklarację od wszystkich anten Polskiego Radia, od RMF FM, od katolickich rozgłośni. Wciąż zapraszamy kolejne radiostacje do emisji tego najważniejszego i łączącego Polaków utworu" - podkreślił Jan Kowalski.

11 listopada na 11 estradach w Polsce i 11 za granicą zabrzmi 100 polskich utworów, powstałych od 1918 roku do dzisiaj. Redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy przypomniał, że pierwszy koncert odbędzie się w Filharmonii imienia Karola Szymanowskiego w Krakowie, ostatni - w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Ponadto koncerty odbędą się w: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Białymstoku, Olsztynie i Szczecinie. Z kolei za granicą polska muzyka zabrzmi w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Mediolanie, Wiedniu, Kopenhadze, Wiedniu, Tokio, Melbourne i we Lwowie.

Wiele muzeów w Polsce z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało specjalne ekspozycje. W Muzeum Narodowym w Krakowie już 31 października zostanie otwarta wystawa „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Dyrektor instytucji Andrzej Betlej zapowiedział, że zobaczymy dzieła sprowadzone z całego świata, które pozwolą nam zrozumieć, czym była niepodległość dla ojca niepodległości - Józefa Piłsudskiego w roku 1918, ale również, czym jest niepodległość dla nas, w tym momencie.

Kalendarium obchodów stulecia odzyskania niepodległości dostępne jest na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search