W najbliższą niedzielę 14 października na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze odbędą się uroczystości 75. rocznicy powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.
Uroczystości 75. rocznicy powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze (IAR)
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin i więzień KL Auschwitz Marian Turski
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin i więzień KL Auschwitz Marian Turski Foto: PAP/Rafał Guz
W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele polskich władz, a także wielu gości z zagranicy.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin poinformował, że zaproszenia zostały wystosowane do członków państw Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem utworzenia nowego Muzeum w Sobiborze: Izraela, Holandii i Słowacji, a także do państw, z których pochodzili więźniowie tego obozu zagłady: Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czech, Francji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Austrii i Niemiec.
Rozpoczęła się konferencja prasowa wiceministra @MKiDN_GOV_PL Jarosława Sellina i dyrektora @MajdanekMuseum dr. Tomasza Kranza poświęcona obchodom 75. rocznicy powstania więźniów niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. pic.twitter.com/NSXEUBcBNu
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) 10 października 2018
- Potwierdzenia zaproszeń mamy z większości tych państw - poinformował Jarosław Sellin. Dodał, że oficjalne przemówienia wygłoszą przedstawiciele państw Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem utworzenia nowego Muzeum w Sobiborze czyli Polski, Izraela, Holandii i Słowacji, ale też przedstawiciel Rosji.
Podczas uroczystości wysokim odznaczeniem państwowym pośmiertnie zostanie uhonorowany jeden z jeden z organizatorów i przywódców powstania więźniów w Sobiborze. - Na wniosek ministra kultury postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostanie odznaczony pośmiertnie za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze Leon Lejb Feldhendler - poinformował Jarosław Sellin.
Wiceminister @MKiDN_GOV_PL Jarosław Sellin: "Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego @PiotrGlinski postanowieniem Prezydenta RP Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski zostanie odznaczony pośmiertnie Leon Lejba Felhendler - przywódca powstania więźniów w Sobiborze" pic.twitter.com/3LBWwDstiT
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) 10 października 2018
Odznaczenie odbierze jego siostrzeniec, który przyjedzie na uroczystości ze Stanów Zjednoczonych. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że obozy zagłady to jest najbardziej koszmarne dziedzictwo z czasów II wojny światowej, niemieckie dziedzictwo, ale ulokowane w granicach dzisiejszego państwa polskiego.
- Naszym obowiązkiem uniwersalnym, nie tylko polskim, ale uniwersalnym jest dbanie o to, żeby te miejsca nie zostały zapomniane, żeby były właściwie upamiętniane, odwiedzane i żeby każdy, kto te miejsca odwiedza po prostu zastanawiał się nad kondycją ludzkiej natury, nad osobowym złem, nad kwestią bohaterstwa i łajdactwa, grzechu i miłości - podkreślił Jarosław Sellin.
Bardzo przejmujące było odkrycie szlauchu - szlaki, którym więźniowie byli prowadzeni do komór gazowych, odkryliśmy też fundamenty komór - wiceminister Jarosław #Sellin o pracach w muzeum-miejscu pamięci w Sobiborze.
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) 10 października 2018
Uczestnicy uroczystości wezmą udział w ekumenicznej modlitwie, złożą wieńce i zapalą znicze. W programie jest też zwiedzanie wystawy "Wydobyte z popiołów" prezentującej między innymi, rzeczy osobiste pomordowanych w Sobiborze. 14 października 1943 roku w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze doszło do wybuchu powstania i masowej ucieczki więźniów. Wydarzenie to było jednym z najważniejszych, obok powstania w getcie warszawskim i buntu w Treblince, przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej.