25.09.2018 Spotkanie wiceministra Sellina z dyplomatami krajów uczestniczących w festiwalu EUFONIE

mkidn 01 cmykWiceminister kultury Jarosław Sellin gościł w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyplomatów krajów zaangażowanych w festiwal Eufonie – Węgier, Czech, Estonii, Ukrainy. EUFONIE to nowy festiwal muzyczny, odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie, poszerzana niekiedy o Skandynawię. To region Europy szczególny, gdzie ścierają się wpływy Wschodu i Zachodu.

W spotkaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem uczestniczyli: ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács, Zastępca Ambasadora Czech – Radca Minister Jiří Kyrian, konsul Estonii Tiina Tarkus, radca w Ambasadzie Ukrainy Mikołaj Jarmoluk, dyr. Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrian Kromka, przedstawicielka ambasady Rumunii oraz reprezentujący organizatora festiwalu – wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Edward Chudzik, rzecznik Festiwalu Michał Rydzewski, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Mieczysław Kominek, członkinie Rady Ewa Bogusz-Moore – dyr. NOSPR i dr Beata Bolesławska-Lewandowska, reprezentującą Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich oraz kierownik projektu festiwalu Michał Kosiorek.

Witając zebranych wiceminister Sellin przedstawił ideę Festiwalu EUFONIE:

- Chcemy rozpocząć tradycję organizowania nowego festiwalu w Warszawie, który pozwoli nam lepiej poznać tradycje muzyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ w porównaniu z muzyką z kręgów niemiecko i rosyjskojęzycznych są one znane w o wiele mniejszym zakresie, a bez wątpienia zasługują również na jak najszersze rozpowszechnianie.

Minister podziękował również obecnym na spotkaniu przedstawicielom państw Europy Środkowo-Wschodniej za objęcie patronatami poszczególnych koncertów, które odbędą się w ramach Festiwalu. Zapowiedział także wręczenie podczas Festiwalu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina wybitnemu estońskiemu kompozytorowi Arvo Pärtowi.

Dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore poinformowała zebranych, że w ramach Festiwalu odbędzie się również Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna „Tożsamości narodowe – europejska uniwersalność. Muzyka i życie muzyczne w Europie Środkowo-Wschodniej (1918-2018)”.

- Dzięki planowanej konferencji naukowej Festiwal EUFONIE zyska nowy wymiar. Fascynujące będzie pokazanie, jak bardzo splatają się nasze drogi i nasza historia, pokazanie wzajemnych konotacji – powiedziała dyrektor Bogusz. Podkreśliła także, że festiwal pomoże wzmocnić wzajemne relacje między artystami.

 

Festiwal

Pierwsza edycja Festiwalu EUFONIE odbędzie się w dniach od 23 listopada do 2 grudnia 2018 roku. Koncerty będą miały miejsce m.in. w Filharmonii Narodowej, w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana.

Bezpośrednim katalizatorem pomysłu na nowy festiwal i jego kształt była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obok Polski w podobnym czasie wybiło się na niepodległość wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal EUFONIE pozwoli wspólnie uczcić muzyką Stulecie Niepodległości Regionu. W niejednym z prezentowanych na festiwalu utworze pojawi się odwołanie do tamtych czasów. Uniwersalny wymiar odrodzonej narodowej tradycji znajdziemy u wielu kompozytorów tamtych czasów – zarówno u Karola Szymanowskiego, jaki i Rumuna George’a Enescu, Węgra Béli Bartoka czy Czecha Leoša Janáčka.

 

Program

Festiwal zainauguruje koncert galowy z okazji urodzin maestro Krzysztofa Pendereckiego. Jednocześnie koncert w wykonaniu orkiwestry Sinfonia Varsovia będzie zamykał całą serię koncertów urodzinowych wybitnego kompozytora. Na festiwalu zagra także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z japońską skrzypaczką Akiko Suwanai, najmłodszą zwyciężczynią Konkursu Czajkowskiego, oraz Filharmonia Narodowa, która wykona III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. Program koncertów symfonicznych dopełnią jeszcze dwie orkiestry symfoniczne: Filharmonii ze Lwowa z prawykonaniem nowego utworu Hanny Kulenty i Orkiestra Festiwalowa z Budapesztu.

Ponadto w programie między innymi:

• koncert monograficzny Arvo Pärta w wykonaniu chóru i orkiestry z Tallinna;

• dwa czeskie kwartety smyczkowe grają Oktet smyczkowy George’a Enescu;

• muzyka z Karpat w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej i zespołu Vołosi;

• koncerty muzyki alternatywnej i elektronicznej.

 

Idea festiwalu

„Eufonia” to pochodzące z greckiego określenie zgodnie zestawionych elementów, harmonijnie dobranych dźwięków. Ideą, która przyświeca twórcom festiwalu, jest aby w prezentowanej muzyce przeglądała się zarówno historia regionu jak i dzień współczesny, dlatego będzie na nim prezentowana muzyka krajów Europy Środkowo-Wschodniej wszystkich epok i wszelkich rodzajów: od średniowiecza po współczesność, od muzyki poważnej do ambitnej muzyki popularnej poprzez jazz i muzyczne eksperymenty. Wykonawcami koncertów będą muzycy z regionu, ale w festiwalowych salach koncertowych będzie można usłyszeć także muzyków i zespoły z innych części Europy i ze świata.

©2005 - 2024 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search