I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie rozpocznie się 23 listopada. W wydarzeniu wezmą udział m.in. estoński kompozytor Arvo Part, skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dyrygent Laurence Foster oraz śpiewaczka Aleksandra Kurzak.
"Chcemy, żeby w Warszawie od tego roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a w niektórych przypadkach uzyskania po raz pierwszy w ich historii niepodległego państwa, przeglądane były nasze tradycje muzyczne w Warszawie, w ramach festiwalu muzyki Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
"Na estradach naszych sal koncertowych bardzo często brzmi wielka muzyka z kręgów niemieckojęzycznych i rosyjskojęzycznych" - mówił minister. Zdaniem Sellina "powinniśmy lepiej poznawać muzykę tworzoną w krajach skandynawskich, bałtyckich, Europy środkowej na Ukrainie, na Białorusi i na Bałkanach".
Jak poinformował, festiwal będzie organizowany w Warszawie co roku. Prezentowana będzie głównie muzyka klasyczna, pojawią się również utwory etniczne i muzyka elektroniczna.
Rzecznik prasowy Festiwalu Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury wyjaśnił, że "słowo eufonia pochodzi z języka greckiego i oznacza zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie zestawione dźwięki". "+Eufonie+ to festiwal, który pokazuje, że taka zgoda istnieje w obrębie kulturowej podgrupy krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ten festiwal to również hołd złożony muzyce powstałej, skomponowanej i zagranej na tym terenie" - mówił Rydzewski.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski powiedział, że festiwal ma charakter otwarty. Jak mówił ważne jest "poszukiwanie elementów, które mają charakter wspólnotowy". Wiśniewski poinformował, że patronat honorowy nad festiwalem przyjęło kilku ambasadorów: Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy, co jego zdaniem wskazuje, "że to nie tylko refleksja Polski i Polaków, ale również naszych przyjaciół z Europy Środkowo-Wschodniej".
Przewodniczący rady programowej festiwalu, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek powiedział, że wśród kompozytorów, których dzieła będą wykonywane znajdują się przedstawiciele 10 państw: Rumunii, Austrii, Węgry, Słowację, Czechy, Polskę, Ukrainę, Estonię i kraje skandynawskie.
Jak mówił Kominek, podczas "Eufonii" odbędzie się pięć koncertów symfonicznych, podczas których wystąpią takie zespoły jak np. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Budapest Festival Orchestra. Festiwal zainauguruje koncert specjalny w dniu 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Kominek zwrócił uwagę na koncert pt. "Muzyka z Karpat 2: koncert muzyki z krajów Grupy Wyszehradzkiej". Na koncercie zostaną wykonane cztery utwory młodych kompozytorów, które wykona Orkiestra Muzyki Nowej. W przerwie między utworami zespół VOŁOSI będzie improwizować na tematy utworów. Poinformował również, że festiwalowi towarzyszyć będzie Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna pt. "Tożsamości narodowe - europejska uniwersalność. Muzyka i życie muzyczne w Europie Środkowo-Wschodniej (1918-2018)".
Olga Smetanova z rady programowej, sekretarz generalna Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej zauważyła, że estoński kompozytor Arvo Part obchodzi w tym roku 83 urodziny. Będzie on obecny na festiwalu "Eufonie". "Jego muzyka została na festiwal została wybrana w taki sposób, aby przedstawić jego najbardziej ikoniczne dzieła" - podkreśliła Otrzyma on tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Na festiwalu trwającym od 23 listopada do 1 grudnia wystąpią m.in. Anne-Sophie Mutter, Laurence Foster, Aleksandra Kurzak. I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego