10.06.2018 Sellin: konsumpcja wewnętrzną siłą polskiej gospodarki

pap"Siła polskiej gospodarki, od lat, polega na silnej konsumpcji wewnętrznej. My jeszcze nie mamy takich produktów eksportowych jak na przykład Niemcy. Wybitnych przemysłowych produktów eksportowych, które wysyłamy w świat. (...) Niemiecka gospodarka opiera się na sile eksportu. My dopiero pracujemy nad tym, żeby mieć takie produkty, żeby odrodzić politykę przemysłową" - powiedział Sellin.

"Nasi poprzednicy uważali, że przemysł to jakiś przeżytek, trzeba było zwijać, wyprzedawać, byłby to jakiś anachronizm, gospodarka nowoczesna to gospodarka oparta na usługach. Różne takie liberalne przesądy, czy doktryny nam głoszono. My uważamy, że przemysł jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i staramy się ją odbudowywać" - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że Polacy ciągle chcą konsumować, gdyż jeszcze nie są doposażeni materialnie.

Sellin stwierdził, że już widać efekty wysokiej konsumpcji wewnętrznej w postaci wysokiego wzrostu PKB, który przekracza 5 proc. i który jest jednym z najlepszych wzrostów w Europie.

"To jest marzenie dla wielu krajów w Europie, żeby przekraczać pod względem wzrostu 5 proc. PKB rocznie. Na ogół kraje, zwłaszcza strefy euro mają 1-2 proc. wzrostu PKB. (...) My mamy 5 proc. i widać tutaj perspektywy dalszego rozwoju" - powiedział wiceminister.

©2005 - 2019 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search