30.05.2018 W Warszawie podpisano umowę na budowę Muzeum Historii Polski

polskie radio pl logoZa niemal tysiąc dni, w lutym 2021 roku zostanie otwarta siedziba Muzeum Historii Polski. Taki termin przewiduje podpisana dziś umowa na generalne wykonawstwo budynku muzeum. Kontrakt między Muzeum Historii Polski a firmą Budimex S.A. zawarto w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Placówka będzie się mieściła na Cytadeli Warszawskiej

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

 

- To jest naprawdę ważna chwila zakończenie pewnego etapu i rozpoczęcie kolejnego etapu - tłumaczył minister kultury. Dodał, że muzeum jest "największą chyba polską inwestycją w dziedzinie kultury, być może w historii, pewnie porównywalną do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i instytucją, na którą czekaliśmy wiele lat i która jest niezbywalna, która jest podstawowa dla Polski po prostu".

- Bez tego typu instytucji jesteśmy jako wspólnota narodowa, kulturowa, wspólnota polityczna nieco osieroceni. Każdy naród musi mieć swoje muzeum historii - podkreślił Piotr Gliński.

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest na luty 2021 r.

©2005 - 2020 Jarosław Sellin. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search