Ministerstwo Kultury dofinansuje prawie 220 inicjatyw, zgłoszonych w ramach programu Niepodległa, mającego uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Poinformował o tym w Jedynce wiceminister kultury, Jarosław Sellin.
Powiedział on, że do ministerstwa wpłynęło w ramach programu dwa i pół tysiąca wniosków. 1500 wniosków było złożonych prawidłowo i wybrano spośród nich około 220. Jarosław Sellin podkreślił, że resortowi bardzo zależało, aby w roku stulecia odzyskania niepodległości organizowano wydarzenia na poziomie lokalnym.
- Mieszkańcy różnych miejscowości chcą bowiem obchodzić święta państwowe także u siebie, a nie tylko oglądając przed telewizorem uroczystości centralne. W planach mamy zatem m.in. happeningi i imprezy dla całych rodzin, przypominających ważne postacie i wydarzenia, w właśnie w skali lokalnej związane z Polską historią - powiedział Sellin.
Wiceminister dodał, że program Niepodległa będzie realizowany do roku 2021, a może nawet 2022. Ma on bowiem upamiętnić nie tylko odzyskanie niepodległości w roku 1918, ale też jej utrwalenie w latach 1918-20. W ramach programu odbędzie się też kilkadziesiąt wydarzeń centralnych i kilkaset wydarzeń, promujących polską historię i kulturę w świecie.